'Bardak doluyor, ona göre'

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki yeni göstergelerin
'bardağın boş kısmının azaldığını' gösterdiğini söylerken, sektör temsilcilerinden programlarını büyüyen Türkiye'ye göre yapmalarını istedi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki yeni göstergelerin
'bardağın boş kısmının azaldığını' gösterdiğini söylerken, sektör temsilcilerinden programlarını büyüyen Türkiye'ye göre yapmalarını istedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile özel sektör temsilcileri tarafından koordine edilen 'Türkiye Bölgesel ve Sektörel Ekonomi Şûrası' dün Başbakanlık'ta toplandı. Toplantıya, Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, devlet bakanları Ali Babacan ve Kürşad Tüzmen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Enerji Bakanı Hilmi Güler, Tarım Bakanı Sami Güçlü, Sanayi Bakanı Ali Coşkun da bulundu. Özel sektörü temsilen ise Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, TOBB yönetim Kurulu üyeleri ve TOBB Sektör kurulu temsilcileri katıldı. Toplantıda, 13 bölge ve 36 sektörden temsilciler hazır bulundu. Sektör temsilcileri hükümete sorunlarını ve çözüm önerilerini aktardı.
'Kısır çatışmalara son'
Erdoğan'ın mesajları şöyle: "Türkiye'yi ileriye taşıyacak anlayış 'bardağın dolu yarısını görme' özgüvenine sahip, gelecek heyecanıyla dolu idealistlerdir. Her gün açıklanan yeni göstergelerle, 'bardağın boş kısmı'nın giderek küçüldüğünü de hep birlikte görüyoruz. İnanıyorum ki hükümet olarak gözümüzü nasıl geleceğe çevirmişsek, sizler de sektörel vizyonlarınızı geliştirmekte, planınızı, programınızı, büyüyen Türkiye hedefine uygun olarak yapmaktasınız. Siyasetçi, yatırımcılar, sanayiciler olarak ve sokaktaki vatandaşlarımız da, her şeyden önce zihniyet alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Türkiye'nin önünde AB üyeliği hedefi var. Bundan önceki dönemlerde olduğu gibi bugün yine birbirimizle uğraşıp enerjimizi kısır çatışma noktalarında harcamaya, ülke menfaatlerini kendi menfaatlerimize feda etmeye başlarsak, yeni bir şans imkânımız olmayabilir. Birkaç çürük elmayı dilimize dolayarak, elma ağacını gözden kaçırmayacağız. Sorunlarınızı dinlemek, önünüzü kesen engelleri ortadan kaldırmak ve birlikte yeni perspektifler oluşturmakta sizlerle yardımlaşma içinde olmaktan kaçınmayacağımızı bilirsiniz."Şuranın sonunda açıklama yapan Başbakan Erdoğan, vergi konusunun da ele alındığını belirterek, "Vergi sisteminin basitleştirilmesine, kayıtdışılıkla etkin mücadeleye, vergi tabanının genişletilmesine, vergi oranlarının aşama aşama düşürülmesine devam edilecek" dedi.
Müteahhitlerin sorunu
Başbakan Yardımcısı Şener ise, ilk Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda bürokratik engelleri kalem kalem ele alacaklarını söyledi. Müteahhitlik sektörü temsilcisinin yurtdışı teminat mektubu sorunlarında tam ilerleme sağlanamadığını kaydettiğini belirten Şener, kendisinin de, "Serbest piyasa diyorsunuz, bazen de 'devlet zorla teminat mektubunun önünü açsın' diyorsunuz. Bankacılık sektör temsilcileri burada, sorununuzu çözün'' dediğini söyledi.
Bunun üzerine bankacılık sektörü temsilcisinin "Görüştük, formülümüz var" ifadesini kullandığını belirten Şener, tekstil sektörü temsilcilerinin de, bazı illere sağlanan teşviklerin kendilerine de sağlanması halinde Türkiye'deki istihdam sorununa çözüm üretebileceklerini ifade ettiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu ise Erdoğan'a, "Sizi ülkemizin teknik direktörü olarak görüyoruz. Bizler de sahadaki oyuncularız" diye seslendi.İşadamları ne istedi?
İşadamları temsil ettikleri sektörler adına kendilerini dinleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan çok sayıda istekte bulundu. İşte sektörel bazda dile getirilen isteklerden bazıları:
Otomotiv: Yüksek teknolojili ve doğrudan ihracata yönelik projelere yatırım indirimi gelsin.
Demirçelik: Erdemir satılırken yerli sanayiye öncelik verilsin.
Tekstil: Hassas kategorilerde tekstil ve konfeksiyonda Çin'e yönelik miktar kısıtlaması olsun.
Dayanıklı tüketim: Güvenlik standartlarını karşılamayan Çin mallarına karşı önlem alınsın.
İlaç sanayisi: İki yılı aşan ilaç ruhsatlandırma süresi AB'deki yedi aylık süreye çekilsin.
Gıda: Sektördeki yetki karmaşasını sona erdirmek için, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinde Gıda İşleri Genel Müdürlüğü'nün ihdas edilsin.
Petrol ve gaz: Akaryakıt kaçakçılığı mutlaka önlenmeli. Tüpgaz ve otogazda kaçakçılığa neden olan ÖTV miktarları arasındaki fark giderilsin..
Hayvancılık: Organize Hayvancılık Bölgesi oluşturulsun ve buralarda teşvik sağlansın.
Denizcilik: Uzun vadeli kontratlarla taşımalar öncelikle Türk müteşebbislere verilsin.
Turizm: Turizmciler ihracatçı sayılmalı, ihracat teşviklerinden yararlandırılmalı. Liman ücret ve harçlarında indirime gidilsin.
Mali hizmetler: Sermaye piyasası suçları, karapara aklama suçu olmaktan çıksın. Çukurova, Kepez, Aktaş'ta küçük ortakların mağduriyeti giderilsin. Kredi kartlarında yapılacak yasal düzenleme serbest piyasa kurallarıyla çelişmesin.