Barış arayışı başladı

Başbakan Erdoğan'la TÜSİAD arasında gerginliği azaltma mücadelesi başladı. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, cuma günü telefonla görüştüğü Bülent Eczacıbaşı'ya, "Niyetim mesaj aktarmak değil, ama üzülüyorum, tırmandırmak yararsız" dedi.
Çiçek, "Aramızdaki sorunların diyalogla çözüleceğini düşünüyorum" diye konuştu. Başbakan Erdoğan'ın danışmanı Cüneyt Zapsu ve AKP ile iyi ilişkileri olan işadamı Ethem Sancak da eski TÜSİAD başkanlarıyla konuyu görüşen isimlerden.

İSTANBUL - Hükümetle, Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği (TÜSİAD) arasında geçen hafta patlak veren kavganın ardından gerginleşen ilişkileri düzeltme çalışmaları başladı. Edinilen bilgiye göre taraflar arasında gerginleşen ilişkiler cuma günü (önceki gün) hükümet sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile eski TÜSİAD başkanlarından Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı arasındaki telefon görüşmesinin de konusuydu.
Çiçek görüşmede Eczacıbaşı'na, 'Kimseye mesaj aktarma niyeti olmadığını ve tümünün şahsi görüşü' olduğunu belirterek, "Bu tartışmalara üzülüyorum. Bunu tırmandırmak kimseye yarar getirmez. Aramızda ne sorun varsa diyalogla çözmemiz gerektiğini düşünüyorum" dediği öğrenildi.
Bu arada Başbakan Tayyip Erdoğan'ın danışmanlarından Cüneyt Zapsu da aynı gün 'gerginliği gidermek için neler yapılabileceği konusunu' bazı eski TÜSİAD başkanlarıyla görüştü. Hükümete ve TÜSİAD'a yakın çevrelerin bir bölümü temaslar nedeniyle TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanlık Divanı açıklamasının kamuoyunda beklendiği kadar sert ve detaylı olmadığını öne sürüyor.
Hükümet ile TÜSİAD arasında aracılık yaptığı öne sürülen işadamlarından birisi de Hedef Yatırım Holding'in patronu Ethem Sancak. Başbakan Erdoğan'ın eşi gibi Siirtli olan Sancak'ın Başbakan ile de arası çok iyi. Sancak aynı zamanda Koç-Ata-Sancak çiftliğinin ortaklarından. Umman'da bulunan Sancak 'Gerginliğin tırmanmasından rahatsızım' diyerek şunları kaydetti: "Arabuluculuğa soyunmuş değilim. Cem Boyner ve Bülent Eczacıbaşı ile son durumu görüştüm. Arabuluculuk gerekirse Erdoğan'ın etrafında bunu yapacak benden başkaları var".
Gerginlik nasıl başladı?
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi'nin 20 Aralık salı günü yapılan toplantısı sonrası Erdoğan'ın yönelttiği ağır eleştiriler hükümetle iş dünyası arasındaki ilişkileri germişti. Mustafa Koç söz konusu toplantıda, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'a yapılan muameleyi ve uzun gözaltı süresini onaylamanın mümkün olmadığını söylemişti.
Erdoğan ise aynı gün TÜSİAD ve muhalefet partilerinin rektör Yücel Aşkın davasına ilişkin yorumlarıyla anayasal suç işlediklerini belirtmişti. TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı 22 Aralık'ta TÜSİAD'ın Türkiye'yi ilgilendiren her konuda çalışma yaptığını söyleyerek, Başbakan'ın "ekonomiyle ilgili öneriler getirsinler" sözüne karşılık vermişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Yücel Aşkın'ın yargılanmasına ilişkin yapılan tüm açıklamalar hakkında 'yargı görevi yapanı etkileme' suçundan inceleme başlattı.
'Biz söyleyeceğimizi söyledik'
Hükümetle olan gerginlik için dün Koç Holding'in Nakkaştepe'deki merkezinde toplanan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanlık Divanı toplantısından kısa ve net mesaj çıktı. Yaklaşık bir saat süren toplantının çıkışında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, gazetecilerin soruları üzerine, "Bugün itibarıyla ilave söyleyecek bir şey yok" açıklamasında bulundu. Mustafa Koç ise herhangi bir açıklama yapmadı. TÜSİAD Eski Başkanı Erkut Yücaoğlu da toplantının sakin geçtiğini belirterek, "Söylenecek her şey söylenmiş vaziyette" dedi. Toplantıya katılanlar arasında "TÜSİAD'ın haklı olduğunu ve pozisyonunu koruduğunu ifade eden kısa bir açıklama" yapılması gerektiği görüşü ortaya çıktı. Bunun üzerine de kamuoyunda toplantının yapılacağının duyulmasından sonra yoğunlaşan 'önemli açıklama gelecek beklentisi'nin aksine Sabancı Koç Holding'in Nakkaştepe'deki binasından Mustafa Koç ile birlikte çıkarken kısa bir açıklama yaptı. TÜSİAD bundan sonra da 'çok gerekmedikçe' bir açıklama yapmayacak.