Barışın formülü Türkiye

Barışın formülü Türkiye
Barışın formülü Türkiye
'Uluslararası İş Forumu'nda buluşan iş dünyasının liderleri barışın sağlanması için ayrı formüller sunsa da ortak ülke olarak Türkiye'nin rolüne dikkat çekti.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

Uluslararası iş dünyasının liderleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) düzenlediği Uluslararası İş Forumu’nda buluştu. Gündem ‘ekonomik kriz’ olsa da forumun odağı Ortadoğu ’daki karışıklıklar ve Suriye oldu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve forumda söz alan her yetkili ticaretin artması için sorunların çözülmesi gerektiğini vurguladı.
Her oda başkanının barışın sağlanması için formülü ayrı olsa da ortak nokta Türkiye’nin rolü. İsrail Odalar Birliği Başkan Yardımcısı Oren Schachor çözüm için Türkiye ve İsrail’in sorunlarını geçmişte bırakıp eskisi gibi ortak çıkarları için müttefik olmalarını istedi. İran Odalar Birliği Başkanı Mohammed Nahavandian da Türkiye ve İran’ın masaya oturup Suriye’nin kendi geleceği için karar vermesinin yolunu açmasını öneriyor. Sorunun birincil tarafı Suriye Odalar Birliği Başkanı Abdurrahman Attar ise, tüm bu söylemler üzerine gazetecilerden köşe bucak kaçmayı tercih etti. ABD Odalar Birliği Başkanı Mick Fleming de ülkesini temsil etmediği iddiasıyla panel dışında konuşmadı.
Küresel ekonominin yüzde 79’unu oluşturan iş dünyası temsilcileri Ortadoğu’da barış istiyor. Ancak her ülke kendi çıkarları ve müttefikleriyle bir çözümün tarafı. Bu forumda bile dikkat çekiyor. Forumda verilen her arada İranlılarla Ruslar bir arada olurken Irak temsilcilerinin etrafı ABD’li yetkililerle çevrildi. Türk iş dünyası yetkilileri ise, her ülkeyle bir arada olma çabasında.  

Türkiye ve İsrail yeniden müttefik olmalı  

İsrailli yetkili Oren Schachor Türkiye’ye yabancı değil, Zorlu Holding’in enerji projesinde ortaklığı varmış. Sözü hemen Suriye’ye getiriyor. Türkiye ile ilişkilerin bölgedeki ortak ticari çıkarlar için şart olduğuna vurgu yapan Schachor, şöyle konuşuyor:
“Geçmişte çıkarlarımız için işbirliği yaptık, yine yapabiliriz. Türkiye isterse İsrail iş hayatında çok büyük bir rolü olabilir. Bu yüzden Türkiye ve İsrail yeniden müttefik olmalı. Geçmişi unutalım artık. Ortak çıkarlarımız çok fazla.”
İranlı Oda Başkanı Nahavandian da Arap Baharı’nın faydasını gördükleriyle başlıyor söze. Tunus ile ticareti artan İran, Mısır ile de işbirliği olanaklarını görüşüyormuş. Böylesi toplantıları önemsediğini vurgulayan Nahavandian, karşılıklı çıkarlarla barışın sağlanabileceğine dikkat çekiyor. Nahavandian, “Bölgedeki ülkelerin fikir ayrılıkları var ama herkesin üzerinde anlaştığı ortak nokta her ülkenin egemenlik hakkını koruması. İran ve Türkiye arasındaki ilişkiler problemlerin çözülmesi konusunda ana faktör olacak. Türkiye ve İran oturup konuşursa Suriye üzerinde kendi geleceklerine kendilerinin karar vermesinin yolu açılır. Yeter ki bölge dışındaki güçlerin karışmasına izin vermeyelim” diyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, her ülkenin kendisi için doğru bir sistemi oluşturması durumunda bu coğrafyada ekonominin ve ticaretin yeni bir ivme yakalayacağı görüşünde. Babacan, dünyadaki pek çok ülkede bir öngörülebilirlik eksikliği olduğunu, merkez bankalarının karşılıksız bastıkları paranın yakın tarihte görülmemiş boyutlara ulaştığını belirterek, “Buna rağmen ciddi problemler devam ediyor. Büyüme, kalkınma konusunda pek çok ülkede ciddi sıkıntılar görüyoruz” dedi.

‘Birlikte iş yapmayan kaybeder’  
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu küresel ekonomiyi Avrupa ’daki kriz ve Ortadoğu’daki karışıklığın başı çektiği on temel sorunu dönüştürdüğünü dile getirerek “21. yüzyılda bölgesel ve küresel sorunlarımızı çözeceksek yapısal reformları ortak akılla inşa etmek zorundayız. Ya hep beraber kazanacağız ya da hep beraber kaybedeceğiz” dedi. İş dünyası temsilcilerine ‘ortaklarım’ diye hitap eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Çünkü Çinli de, Mısırlı da, Amerikalı da, İranlı da, Meksikalı da benim ortağım. Bu yüzyılda işbirliği yapmayan, içine kapanan, kendi etrafına duvarlar ören kaybeder. Bu yüzyıl en basit ifadesiyle işbirliği’ yüzyılıdır.”

bigPara.com