Barter'da 'yasa' sorunu

Firmaların finansman sıkıntısına alternatif ticaret yöntemi olarak önerilen çok taraflı takas işlemi 'barter', yasa bekliyor.

ANKARA - Firmaların finansman sıkıntısına alternatif ticaret yöntemi olarak önerilen çok taraflı takas işlemi 'barter', yasa bekliyor. World Barter Genel Müdürü İbrahim İspir, Türkiye'de 200-250 milyon dolar olan kayıtlı barter ticaretinin, tanıtım ve ilgili yasaların çıkarılması ile yıllık 1-2 milyar dolarlara çok rahat ulaşabileceğini söyledi.
Barter şirketleri ile yapılan ticaret dışında, firma veya kişiler arasında tek taraflı yapılan takas işlemlerinin yıllık hacminin 1 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Türkiye'de, 19 barter şirketi kurulmasına karşın, bunlardan 7-8'i faaliyette. Türk Barter'den sonra sektörün ikinci firması olan İstanbul merkezli World Barter, 18 ay önce faaliyete geçti ve yıllık 15 milyon dolarlık iş hacmine ulaştı. Sektörün en büyük şirketi olan Türk Barter'in 2 bin, World Barter'ın ise 1000 üyesi bulunduğu ifade ediliyor. İspir, mal ve hizmet bankası şeklinde çalışan barter konusunda ABD'de 380 sayfadan oluşan özel bir yasa olmasına karşın, Türkiye'de sistemin Türk Ticaret Yasası kapsamında yürütüldüğünü ifade etti.
Barter şirketlerinin alım veya satım yapmadığını, alıcı ve satıcıları bir araya getirerek bir tür borsa işlevi gördüklerini anlatan İspir, spor kulüplerinin futbolculara transfer parası yerine ev, villa verme yoluna gitmesini barter'a örnek verdi.
ARTS Anatolia Barter'ın Başkanı Abdullah Erin, "Parası olmayan şirketlerin bankası olarak bilinen barter'ın yasal düzenleme konusunda Hazine Müsteşarlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na dosya verdik" diye konuştu.