Bartın Çimento 48 milyon dolara Konukoğlu'nun oldu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Uzanların borçları nedeniyle el koyduğu çimento fabrikalarından Bartın Çimento'yu dün Abdülkadir Konukoğlu'na ait Çimko satın aldı.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Uzanların borçları nedeniyle el koyduğu çimento fabrikalarından Bartın Çimento'yu dün Abdülkadir Konukoğlu'na ait Çimko satın aldı. TMSF'nin 22 milyon dolar muhammen bedelli Bartın Çimento'nun satışı için düzenlediği ihalede, Sanko şirketlerinden Çimko'nun verdiği 48 milyon dolarlık en yüksek teklif, muhammen bedelin yaklaşık 2.2 katını oluşturdu.
İhalenin ardından sonucu değerlendiren Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, potansiyel gördükleri için fiyatı yüksek tuttuklarını söyledi. Konukoğlu, TMSF'nin çimentonun şanslı gününde olduğunu belirterek, "Hakikaten bu fiyata değil fiyatlar. Memlekete ve millete hayırlı, uğurlu olsun" dedi.
Dünkü ihalenin kapalı zarf aşamasında en yüksek teklifi 48 milyon dolar ile Çimko verdi. İhalede şartname uyarınca, 35 milyon dolar teklifiyle Maktaş da açık artırmaya katılma hakkı kazandı. Ancak, şartnamedeki 'Açık artırmaya en az üç şirket katılmalı' hükmü nedeniyle 32.25 milyon dolarla en yüksek üçüncü teklifi veren K-L Çimento da açık artırmaya katıldı. Ancak açık artırmada Çimko'nun teklifinin üzerine çıkan olmadı.
İhalede elenen diğer 10 kuruluş ve teklifleri ise şöyle sıralandı:
"Limak 29.5 milyon dolar, Hema 28 milyon dolar, Söğütsen 26.75 milyon dolar, Bükköy 25,25 milyon dolar, Isısan 23 milyon dolar, Aho 22.1 milyon dolar, Akçansa 20.1 milyon dolar, Set 16.1 milyon dolar, Modern 16 milyon dolar, Rota Mad. 12 milyon dolar."
'TMSF şanslı gününde'
Bartın Çimento'ya potansiyel gördükleri için yüksek fiyat verdiklerini vurgulayan Konukoğlu, "TMSF çimentonda şanslı gününde. Hakikaten bu fiyata değil fiyatlar. Memlekete ve millete hayırlı uğurlu olsun" dedi. Bartın'ın, ikinci çimento fabrikaları olacağını hatırlatan Konukoğlu, şunları kaydetti: "Ancak bundan sonra birkaç tane daha almaya çalışacağız. İhalelerde iki günden beri hep geride kaldık. Bu fiyatlar 30 Eylül'de verildi. Sonradan, fiyat artırma yetkimiz yok." Konukoğlu, 'neden bu kadar yüksek fiyat' sorusuna, "Potansiyel gördüğümüz için fiyatı yüksek tuttuk. Bu ihalede kendimize göre hesabımız vardı. Öbür ihalelerde yoktu" yanıtını verdi.
'Gaziantep'e 2 kat teklif'
İhalesi 14 Ekim'de yapılacak 47 milyon muhammen bedelli Gaziantep Çimento için de muhammen bedelin 2 katından fazla fiyat verdiklerini açıklayan Konukoğlu, Gaziantep'in kendi bölgeleri olduğunu, bu nedenle daha çok fedakârlıkta bulunacaklarını söyledi.
Çimento ihalelerinin hepsinde iddialı olduklarını vurgulayan Konukoğlu, Türkiye'nin her gün büyüdüğünü, Mortgage'ın olması ve inşaat sahalarının artmasıyla çimentonun büyüyeceğini ifade etti.
Sanko'nun amiral gemisinin tekstil olduğuna işaret eden Konukoğlu, "Biz tekstili yüzde 40'lara doğru çekeceğiz. Şu anda tekstilde büyüyoruz. Holdingde çimento büyüyecek sektörlerimizden bir tanesi diye karar aldık" dedi.
Konukoğlu, çimentodaki potansiyele ilişkin bir soru üzerine, burada Irak pazarının büyük rolü bulunduğunu, nüfus artışı ve göçten dolayı İstanbul'un inşaata büyük ihtiyacı olduğunu dile getirerek, "Önceki ihalelerin fiyatlarının ana nedenlerinden biri İstanbul pazarının çok büyümesi" dedi.
'Herkesin içi rahat'
'Neticede bir kişi alıyor. Herkesin içi rahat' diyen Limak Başkanı Nihat Özdemir ise, ihalelerin açık, şeffaf ve devlet lehine olduğunu belirterip, şöyle devam etti: "İhalelerdeki fiyatlar çimento sektörü için yüksek. Bugünkü ihalede 29.5 milyon teklif verdik, çıkabileceğimiz en yüksek rakam 32-33 milyon dolardı. 48 milyon dolar iyi bir rakam, burda devlet kazandı."
Bartın Çimento, yıllık 220 bin 968 ton klinker ve 377 bin 520 ton çimento üretiyor.