Bartın'da madenci grevi

Bartın'da madenci grevi
Bartın'da madenci grevi
GMİS Genel Sekreteri Arslan "Şirket yetkililerine sesleniyorum. Gelin, 'çift asgari ücreti veriyorum, dekontuna yansıtıyorum, sosyal yardımları veriyorum' deyin toplu sözleşme görüşmesini şu an imzalayalım" çağrısında bulundu.

RADİKAL - Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Hakkı Arslan, Hema Endüstri AŞ'de çalışan madencilerin başlattığı greve ilişkin "Şirket yetkililerine sesleniyorum. Gelin, 'çift asgari ücreti veriyorum, dekontuna yansıtıyorum, sosyal yardımları veriyorum' deyin toplu sözleşme görüşmesini şu an imzalayalım" dedi.

Arslan, 500 işçinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle greve gitmesiyle ilgili Tarlaağzı köyü maden sahası girişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada işçi hareketinin liderliğini maden işçisinin yaptığını söyledi.
Maden işçisinin sadece ekmeğinin peşinde olduğunu belirten Arslan, "Firma maden işçisiyle örgütlü olduğu sendikanın arasını açarak insanları biraz daha köle gibi çalıştırmanın peşinde mi? Öyle bir şey düşünüyorlarsa çok büyük yanılgı içerisindedir. Neymiş, sendika sadece üye aidatı için işçiyi greve getiriyormuş. Arkadaşlar çalıştığımız, hak ettiğimiz ücreti alabiliyor muyuz? Alsak 'grev' diye bir düşüncemiz olabilir mi?" diye konuştu.

Arslan, geçen yıl eylül ayında maden işçisine en az çift asgari ücret ödenmesi yönünde yasa çıktığını hatırlatarak, şunları kaydetti:
"Şirket yetkililerine sesleniyorum. Gelin, çift asgari ücreti veriyorum, dekontuna yansıtıyorum, sosyal yardımları veriyorum' deyin toplu sözleşme görüşmesini şu an imzalayalım ama çeşitli manevralarla 'Ben çift asgari ücreti ödüyorum fakat avans olarak ödeyeceğim. Keyfim geldiği zaman ben bu parayı keseceğim' dersen biz yokuz. Biz burada asla grev kırıcılığı yaptırmayacağız. Biz korkmuyoruz, çünkü biz üretiyoruz, çalışıyoruz, onlar korksun. Hiç kimse bizi tehdit edemez. Biz dimdik, çelik gibi ayakta duracağız. Bundan taviz vermeyeceğiz."
GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu da şirket yetkililerinin "sendika kendi menfaati için bu grevi yapıyor" sözünün kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Hema Endüstri AŞ'nin Bartın'ın Amasra ilçesi ile Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki Armutçuk işletmesindeki 500 işçi, 2 Eylül'de greve başlamıştı.
AA

bigPara.com