Başak Traktör 94 yıl sonra ihracat yaptı

Başak Traktör 94 yıl sonra ihracat yaptı
Başak Traktör 94 yıl sonra ihracat yaptı

Başak Traktör Satış Direktörü Ömer Soydan, ihracatta AB ülkelerine odaklandıklarını belirtti. FOTOĞRAF: KEMAL KAYMAK / AA

2003'te özelleştirilen Başak Traktör iç pazarda yaşanan talep daralması nedeniyle 94 yıllık tarihinde ilk kez 2007'de ihracat yapmaya başladı

SAKARYA- Başak Traktör İş ve Tarım Makineleri San. ve Tic. AŞ, 2003 yılında özelleştirilmesinin ardından, 94 yıllık tarihinde ilk kez 2007 yılında Irak ve Azerbaycan’a ihracat yaptı. 1914 yılında tahta fabrikası DA-TA (Demir ve tahta araba) ismiyle Adapazarı’nda kurulan şirket, 1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu’na bağlı olarak işletmeye açıldı.

1996’dan itibaren de Başak marka ve logosu altında faaliyetine devam eden şirket, 2003’te özelleştirilerek Başak Traktör’e satıldı. Başak Traktör Satış ve Pazarlama Direktörü Ömer Soydan, fabrikanın özelleştirmeden sonra tamamen kârlılık ve hizmet esasına dayalı olarak hareket ettiğini belirtti. Kârlılığın devamını sağlamak için yurtdışı pazarlara açılma ihtiyacı hissettiklerini ifade eden Soydan, iç piyasada şirketin her zaman  istediği oranda verim almasının mümkün olmadığını kaydederek, şunları söyledi:

‘İç pazar daralınca ihracata başladık’

“Özelleştirmenin ardından şirket tamamen hizmet ve kârlılık esasına dayalı hareket etmeye başladı. Dolayısıyla ön planda olan hem yurtiçi hem de yurtdışı pazardır. Biz de yurtdışına satış yapma zorunluluğu hissettik. İç pazarda yaşanan talep darlığıyla ihracata da ağırlık vermeye başladık. 94 yıllık süreçte ilk kez 2007’de Irak ve Azerbaycan’a 100 traktör ihraç ettik. Yurtdışı satışı amaçlayarak şu anda Avrupa Birliği ülkeleri ve geçen yıl ilk satışı yaptığımız Irak ve Azerbaycan’a odaklandık.”
 (aa)