'Başarımız taçlandı'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, yaptığı yazılı açıklamada, 2005 enflasyon rakamlarının, 3 yıllık ekonomik başarılarını taçlandırdığını belirtti.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, yaptığı yazılı açıklamada, 2005 enflasyon rakamlarının, 3 yıllık ekonomik başarılarını taçlandırdığını belirtti.
TÜFE'de yıllık yüzde 7.72 enflasyon oranıyla son 37 yılın en düşük rakamına ulaşıldığını ifade eden Babacan, "ÜFE'de ise yüzde 2.66 ile tahminlerin çok altında bir oran yakalanmıştır" dedi. Babacan, bu başarının, 3 yılda 2.5 kat artan petrol fiyatlarına rağmen gerçekleştirildiğini vurgulayarak, "Gıdada 2005 yılında enflasyon sadece yüzde 4.92'dir. Giyim ve ayakkabıda ise enflasyon yüzde eksi 0.13 olmuştur" dedi.
Son 3 yıldır enflasyondaki düşüşün, yüksek ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme ile aynı anda gerçekleştiğini ifade eden Bakan Ali Babacan, "Böylece, 'Enflasyonu düşürmek için büyümeden fedakârlık yapılmalı' şeklindeki görüşler de geçerliliğini yitirmiştir" dedi.