Başbakan Erdoğan: Herkes ev sahibi olacak

Herkesi ev sahibi yapmayı hedeflediklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Şu anda 78 ilde toplu konut projeleri yürüyor. Alacağımız küçük taksitlerle daha büyük yatırımları döndüreceğiz" dedi.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) düzenlediği '1. Konut Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en temel meselelerinden biri olan konut alanında ciddi seferberlik başlatıldığını vurguladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, kentte TOKİ ile birlikte yapılacak 50 bin konutun büyük kısmının alt gelir grubundaki vatandaşa yönelik olacağını söyledi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde konut yapımında nasıl adım attılarsa, Başbakan olduktan sonra da bu adımı daha geniş bir zeminde atma gereği duyduklarını kaydeden Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:
Projelere 12 ay süre
"Bunu, 81 vilayete yaymak üzere yola çıktık. Zannediyorum ki bir-iki ay içinde artık toplu konut adımının atılmadığı vilayet kalmayacak. Şu anda 78 vilayete ulaştık. Kalan üç vilayette de bu adımları atmak suretiyle 81 vilayette konut yapımı, kentsel dönüşüm projeleri başlamış olacak. Bu seferberlikte TOKİ'yi tebrik ediyorum." Mevcut projeleri 12 ayda bitirip teslim etme yönünde çalışıldığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "Neden 12 ayda bitirip teslim etmek istiyoruz? Bisiklette nasıl küçük dişliler büyük dişliyi döndürürse biz de alacağımız küçük taksitlerle büyük yatırımları döndüreceğiz. Bu anlayışla yola çıktık. Onun için 10-15-20 yıl vade yapabilir haldeyiz. Çünkü bu yolculuk kısa vadeli değil, uzun vadeli yolculuktur."
Erdoğan, 100-150 bin YTL'yi hiç bir araya getirme imkânı olmayan vatandaşları ev sahibi yapmanın en büyük rüyaları olduğunu ifade ederek, şimdi bu rüyayı gerçekleştirdiklerini söyledi.
Gecekonduyla savaş
Başkent Ankara'ya geçmişte gecekonduların arasından geçilerek girildiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: "Bunlar nasıl yıkılır, nasıl giderilir?' deniliyordu. Hepsi yıkıldı. Demek ki azmederseniz, kararlı olursanız, inanırsanız yıkarsınız. Şehirlerimizi bir ur gibi saran gecekondu düzenini ortadan kaldırmak bizim en büyük idealimizdi. Şimdi bunu başarıyoruz, bunu Türkiye genelinde başarmak zorundayız."
İnşaat sektörünün aynı zamanda büyük istihdam alanı yarattığını, bu alanda Türkiye'nın doğru yolda hızla ilerlediğini ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin ilk olarak 16 kez (çeyrek dönemler itibarıyla) üstü üste büyüdüğüne dikkat çekti. Erdoğan, şöyle devam etti: "Son üç yılın büyüme ortalaması yüzde 8. İşbaşına geldiğimizde milletimize verdiğimiz, '5 yılın sonunda kişi başına milli gelirde 5 bin doları yakalayacağız' demiştik. Amaca 3. yılın sonunda ulaştık, kişi başına milli gelirde 5 bin doları yakaladık. Başladığımızda bu 2 bin 500 dolardı. Kalan iki yılda üzerine koyacağız. AB standartlarına göre hesaplamada -arkadaşlarımız onun hesaplamasını yapıyor- bu rakam daha da yüksek. Hedef inşallah 2012'de 10 bin doları yakalamak. 10 bin doları yakaladığımızda Türkiye'yi ve Türk milletini tutana aşkolsun. İnsanlarımız özellikle gelecek dönemde büyümeyi daha fazla hissetmeye başlayacak." İnşaat sektörünün de yüzde 19.7 ile 2005'te büyümeden en büyük payı alan sektör olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, "1993'te başlayan 10 yıllık küçülme döneminin ardından bu büyüme inşaat sektörü için de Türkiye ekonomisi için de bir taze baharın adeta habercisi olmuştur" ifadesini kullandı.
Müteahhitlerin geçen yıl yurtdışındaki iş hacminin de, 2003 yılına göre hemen hemen üç kat artışla 9.3 milyar dolara ulaştığını belirten Erdoğan, "Bu çok önemli bir rakam. Tarihinde yok. Halen 64 ülkede Türk müteahhidi iş görüyor. Bu özgüven, kendine inanmaktır. Yeni ülkeler koymak suretiyle bu coğrafyayı daha da büyüteceğiz" dedi.