Başbakan istedi, ticaret kanunu yeniden yazıldı

Başbakan istedi, ticaret kanunu yeniden yazıldı
Başbakan istedi, ticaret kanunu yeniden yazıldı
Türk Ticaret Kanunu Başbakan Erdoğan'ın isteğiyle yeniden yazılıyor. Yürürlük tarihi 1 Temmuz'dan önce 40 değişiklik yapılacak.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Türk iş dünyası için ‘devrim niteliğinde’ olduğu belirtilen Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklik sayısı 40’ı geçecek. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, eklenen yeni değişiklikler arasında ‘internette yayımlanacak bilgilerin Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlananlarla sınırlı olması’ ve ‘bağımsız denetçi zorunluluğuna herkesin tabi olmaması, bunu yapmak zorunda olacak şirketlerin büyüklüğünün bakanlar kurulu tarafından belirlenmesinin” de bulunduğunu açıkladı. Edinilen bilgilere göre de, şirket kasasından para çekmeden, hapis cezasına kadar iş dünyasının istemediği tüm düzenlemeler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın devreye girmesiyle iş dünyasının istediği biçimde düzenlendi. 

Hapis cezaları da esnedi
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin genel kurulunda 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek TTK’daki değişiklik çalışmaları hakkında bilgi veren Yazıcı, hazırlanan pakete son şeklinin bir iki gün içinde verileceğini açıkladı. Konunun pazartesi günü de 3. kez Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda değerlendirileceğini vurgulayan Yazıcı “Bir taslak oluşturuldu. Bugün (çarşamba) akşama kadar son şekli verilecek” dedi. Bağımsız denetçi uygulamasında ise hangi büyüklükteki firmalar için bunun zorunlu olacağına bakanlar kurulunun karar vereceğini kaydeden Yazıcı, yönetim kurulu için getirilen yükseköğrenim şartının da kaldırıldığını kaydetti. Edinilen bilgilere göre de, hazırlanan paket birkaç gün içinde Meclis’e yasa teklifi olarak gelecek.
Yetkililer, yeni kanunun en tartışmalı konularından olan ortakların şirket kasasından para çekmede iş dünyasının istediği esnekliğin sağlandığını belirtirken hapis cezalarının da iş dünyasının istediği biçimde oluşturulduğunu ifade ediyor

Liderler arası Yunanistan polemiği
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, konuşmasında borç stoku ve diğer ekonomik konularla ilgili olarak yapılan eleştirileri yanıtladı. “Atalarımızın bir sözü var, ‘Borç yiğidin kamçısıdır’ derler. Ha eğer güçlüyseniz sizin için o bir kamçıdır, ama zayıfsanız ölüm var. Ama biz şimdi zayıf değiliz, güçlüyüz” diye konuşan Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun geçen haftalarda Yunanistan ekonomisinin Türkiye’den daha iyi olduğunu söylediğini belirterek de, “100 milyar dilenerek ayakta durmaya çalışan bir ülke Türkiye’ye örnek olabilir mi?” dedi. Erdoğan’ın ardından söz alan Kılıçdaroğlu ise “Sayın Başbakan Yunanistan’la ilgili söylediğim bir sözden içerlemiş öyle anlaşılıyor. Benim söylediğimi de tam kavrayamamış, kusura bakmasın. Benim söylediğim; Batı’daki kriz bizim 2001’de yaşadığımız kriz değildir. Batıdaki kriz, finans kapitalin krizidir, üreten sermayenin değil” yanıtını verdi.

bigPara.com