'Başbakan iyi haber verecek'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın iş dünyası ve vergilerle ilgili yakında 'güzel bir açıklama' yapacağını söyledi.

İZMİR - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın iş dünyası ve vergilerle ilgili yakında 'güzel bir açıklama' yapacağını söyledi. Unakıtan, İzmir Ticaret Odası'nın 120. kuruluş yıldönümü nedeniyle İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde düzenlenen en fazla vergi veren, döviz kazandıran firmaların ödül törenine katıldı.
Maliye Bakanı Unakıtan, konuşmasında, sanayicilerin vergi ile ilgili şikâyetlerine dikkati çekti. Maliye Bakanı olarak hesap yapmak mecburiyetinde olduğunu, topladığı paralar fazla olursa bunu iade edebileceğini kaydeden Unakıtan, ancak bu konuda yeni bazı çalışmalar olduğunu söyleyerek, "Bu konuda sizlere yakında bir müjdemiz olacak. Sayın Başbakanımız inşallah yakında, iş dünyası ve vergilerle ilgili güzel bir açıklama yapacak. Onu bekleyin" dedi.
'Sevindirik olmayın'
Ekonomideki iyi göstergelere rağmen daha alınacak çok mesafenin bulunduğunu belirten Unakıtan, "Birdenbire sevindirik olmanın âleminin olmadığını düşünüyorum. Bu kadar cari açık olmaması çok iyi olurdu ama hızlı büyüyen ülkelerde yatırım malı ithalatı fazla oluyor. Cari açığın en önemli nedeni, tasarrufla yatırım arasındaki makasın açık olmasıdır. Türkiye'deki sermaye birikimi yeterli değil" dedi. Türkiye'de yatırım ortamının sağlandığını belirten Maliye Bakanı Unakıtan şöyle konuştu: "Bu yatırımları yaparken kredi muhakkak almamız lazım. Ama sermaye yatırımını da güçlendirmeniz lazım. Paraları yatlara, katlara ayırmayın. Sermayeyi güçlendirmeye, işletmelerinizi yurtdışıyla rekabet edebilecek hale getirmeye harcayın. Tasarruf- yatırım açığına dikkat etmeniz gerekiyor. Sermayenizi güçlü kılın ki yarın ters bir rüzgâr estiğinde güç duruma düşmeyin. Ona acıyan olmaz. Bunları söyleyen Maliye Bakanı da olmaz... Kıymetini bilin..."