Başbakan, kanun isteyen otelcileri fırçaladı

Başbakan, kanun isteyen otelcileri fırçaladı
Başbakan, kanun isteyen otelcileri fırçaladı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Otelciler Federasyonu Genel Kurulu'nda turizmcilere yüklendi. Doğu illerinde yapılan altyapı yatırımlarını, duble yolları ve havaalanlarını anımsatan Erdoğan, "turistik iller sadece 5 tane ile mi sınırlı" diyerek Meslek Birliği Yasası isteyen turizmcilere "Önce yatırım yapın sonra kanun isteyin" diye seslendi.

Bilkent Otel’de düzenlenen Otelciler Federasyonu’nun Genel Kurulu’na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan turizmcilere ‘Doğu illerinde otel yok’ fırçası attı. Erdoğan Türkiye’nin turizm potansiyeline vurgu yaptığı konuşmasında, “Turizm sektörü tüm takdirleri hak eden bir büyüme kat etti. 2002’de ülkemize gelen turist sayısı 13 milyon iken 2009 sonunda 27 milyona çıktı.
 
Turizm gelirimiz 2002’de 8.5 milyar dolardan 2009’da 21 milyar dolara çıktı. 2010’u 2009’dan daha yüksek 29 milyon turist ve 23 milyar dolar gibi bir turizm geliri ile kapatacağız. Bu rakamlarla dünya turizm pazarındaki payımızı yüzde 3.1 ulaştırdık? Tüm dünyada krizle birlikte turist sayıları düşerken turizm gelirleri azalırken burada da dünyadan farklı bir durum ortaya koyuyor sayıyı da geliri de arttırıyoruz. Bu rakamlar gurur verici ancak yeterli değil. 

Tüm Türkiye için konuştuğumuz turizm 28 buçuk milyon turist ve 23 milyar dolarlık geliri sadece İstanbul’dan veya Kapadokya’dan elde edebilmeliyiz. Türkiye’nin bu potansiyele sahip olduğunu görüyorum” dedi.

Hafta sonu Muş ve Bitlis’te toplu açılış törenlerine katıldığını da sözlerine ekleyen Erdoğan uzun yıllar boyuna bu illere, bu bölgeye yatırım yapılmamış, bu bölgeler için gerçekçi kalkınma planları hazırlanmamış olduğunu söyledi.


"ÖNCE OTEL YAPIN SONRA KANUN İSTEYİN"
Erdoğan bu bölgedeki tarihi eserlerin tüm dünyada insanları cezp edecek nitelikte olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

“Bizim Türkiye’deki turizm destinasyonumuz acaba 5 tane il mi? İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Aydın. Buralar mı? Bunun dışında bizim güçlü destinasyonlarımız yok mu. İddialı konuşuyorum. Bizim 81 vilayetimizin 81’i de özel bir destinasyondur ama bunun üzerinde çalışmamız lazım. Biz devlet olarak bir şey yapmak durumundayız. Nedir? 

Altyapıyı yapmak durumundayız. Havaalanları yollarıyla vs. Fakat bakıyorum ki ne Muş’ta ne Bitlis’te doğru dürüst bir tane otel yok. Yol var. Havaalanı var. Ama bir tane otel yok. Niçin burada böyle bir adım atmıyoruz. Niçin böyle bir atılım içerisine girmiyoruz. Türkiye’yi kalkındıracaksak hep beraber kalkındıralım. Bu adımları hep beraber atalım. 

Oralarda da bu sıçramayı yapalım. Dün örneğin Bitlis’teki 71 tesisin açılışını yaptık. Muş’ta 106 tesisin açılışını yaptık. Buraları ayağa kaldırıyoruz. Ama tabi ben biliyorum ki belki çoğunuzun bunlardan haberi yok. Acaba ne oldu, Muş’ta ne oldu hakikaten buralarda böyle bir adım var mı belki haberiniz yok. Belki oralarda duble yolların olduğundan haberiniz yok. Belki Muş’a gitmeyen kardeşlerim var içinizde. Oraya bir 4 yıldızlı otel yakışmaz mı?Yakışır. 36 tane fabrika girdi şu anda Muş’a...Muş-Bitlis arasında 81 km yolu biz yaptık. Dağları deldik. Ama gel Bitlis’e bir tane Bitlis’te otel yok. 

ÖNCE ADIMLARI ATACAKSINIZ
Otelciler birliği güzel. Hadi Kanunu çıkaralım güzel. Yapın arkadaşlar ondan sonra kanun isteyin. Kusura bakmayın. Önce adımları atacaksınız. Biz bu adımları göreceğiz. Ama adımları atmadan burada kuru kuruya vaatte bulunmakla bu iş olmaz.. Biz otelcilere de turizme de en önemli desteği dönemimizde verdik. Hiçbir dönemde olmadığı kadar verdik. Bunu kimse inkar edemez. Şimdi gerçekleri konuşacağız.”

Erdoğan konuşmasının burasında salondan bazılarının kendisini alkışlaması üzerine ise “Ben alkışa da çok meraklı değilim. Ama gerçekleri konuşacağız. Ben hizmetkarım efendi de değilim. Ama bir şey yapacaksak dayanışma içinde yapacağız.Biz yolları yapacağız, havaalanlarını yapacağız.Denizde ta marinalara varıncaya kadar her şeyi yapacağız. Eee sadece 5-6 ilde odaklaşan oralarda toplanan bir şey olacak” dedi.

"GAZİPAŞA HAVAALANI’NIN TEMELİNİ ATANA HESAP SORMAK LAZIM"
Erdoğan, Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut’un konuşmasında Antalya çevresindeki iki havaalanının güçlendirilmesi yönündeki isteğine de yanıt verdi. Gazipaşa Havaalanı’nın büyük uçakların inmesine uygun olmadığını ifade eden Erdoğan “Gazipaşa Havaalanı’nın getirisini götürüsünü düşünüyor musunuz? Buraya bir uçak havaalanının inmesi için gerekli bütün teknik çalışmaların altyapının bizim tarafımızdan yapılmak suretiyle buraya büyük uçakların inemeyeceği noktasında size kimse acaba bilgi verdi mi? 

Eğer verdiyse buna niye ilgi duymuyorsunuz. Büyük uçak inemez diyor. Bu bütün bu çalışmaları yapan teknik arkadaşlarımızın verdiği bilgi bu. Uçak buraya iniyor. Yarın Allah göstermesin burada bir kaza olduğu zaman bir başbakan olarak bir ulaştırma bakanı olarak bir hükümet olarak biz bunu nasıl izah edeceğiz halkımıza. O zaman herkesin bindireceği tek merci olacak o da hükümetimiz. Biz böyle bir bedeli de ödeyemeyiz. 

Onu zamanında başlatanlara hesap sormak lazım. Nasıl siz geldiniz de Gazipaşa’nın temelini attınız diye hesabını sormanız lazım” diye konuştu. Erdoğan Siirt’te de benzer bir sorun olduğu için büyük uçakların indirilemediğini sözlerine ekleyerek “Ben tarlaya da inmiş adamım ama o ayrı mesele. O beni bağlar. Ama sorumluluğu aldığımız insanlar noktasında kusura bakmayın bize dört dörtlük teknik noktada buraya uçak iner denmedikten sonra biz büyük uçakların Gazipaşa Havaalanı’na inmesine Evet diyemeyiz” dedi.

"400 DÖNÜM YER VERİN OTEL YAPALIM DİYOR. İNSAF"
Erdoğan konuşmasında bazı otelcilerin Van Gölü kenarında otel kurmak için arazi istediğini de hatırlatarak “Van Gölü’nün kenarında bile vatandaş geliyor araziyi almanın gayreti içine giriyor. Bana burada 400 dönüm yer verin otel yapayım diyor. Şimdi 400 dönüm arazi bir tane otel. İnsaf. Tamam verelim de arkadaş 400dönüm niye. 400 dönüme rahat rahat 4 tane otel yaparız niye hepsini sana verelim.Bir 100’ünü sen al bir 100’ünü bir başkası.. Yarın bir rekabet alanı doğacak biz bunu görüyoruz zaten” dedi.

Başbakan Erdoğan, yatırımcıların en daha çok para getirecek bölgelere otel yatırımlarını yaptığını, risk almadığını ifade ederken “ Ekonomi risktir arkadaşlar. Ben ekonomistim. Burada o riski alacağız. Biliyorum ki yarın bu adımlar da atıldığı zaman değerlendirmeleri ona göre yapacağız” dedi. Başbakan Erdoğan, turizmcileri dağ turizmi yapmaya çağırarak şunları söyledi:

“Sadece İstanbul Antalya değil farklı yerlerde de bu yatırımların yükselmeye başladığını görüyoruz. Ama tabi kısıtlı olduğunu görüyoruz. Bu da bizi üzüyor. Sadece denizin kumun olduğu, güneşin olduğu yerde mi oteller yapılacak. Yayla turizminin dağ turizminin olduğu yerlerde bu yatırımlar yapılamaz mı? Yapılır gelin buralara yatırım yapalım. Rize’de de er veya geç açılacak o ayrı mesele. 

Trabzon gibi bir ilimizde sağolsun bir tane arkadaşımızın yaptığı otel var. O da zor şartlarda arka planlarlarda yapılmış bir otel. Bunun dışında Trabzon gibi bir vilayette otel yok. Samsun gibi bir vilayette doğru dürüst bir tane otel yok.”

Erdoğan konuşması esnasında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Ordu’da da otel olmadığını hatırlatması üzerine “Ordu’yu söylüyorsun anlıyorum ama orda hiç yapmazlar. Fındık için gidip otel yapmazlar” dedi. (ANKA)

bigPara.com