Başbakan: Kurusıkı atıyorlar, anlamıyorum

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sosyal güvenlik alanında yapılan düzenlemeye karşı çıkanlar bulunduğunu ifade ederek, "Ana muhalefetinden tutun, bazı bağlantılı ilgili ilgisiz kuruluşların sosyal kurumlarla...

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sosyal güvenlik alanında yapılan düzenlemeye karşı çıkanlar bulunduğunu ifade ederek, "Ana muhalefetinden tutun, bazı bağlantılı ilgili ilgisiz kuruluşların sosyal kurumlarla ilgili olan Sosyal Güvenlik Yasası'na olan karşı çıkışlarını anlamak mümkün değil" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, hayırsever işadamı Ali Rıza Mete tarafından Bakırköy'de yaptırılan ve Kızılay'a bağışlanan 'Niyazi Mete-Ali Rıza Mete Tıp Merkezi'nin açılış törenine katıldı.
Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi: "Sosyal Güvenlik Yasası'na karşı çıkışlarını anlamak mümkün değil. Yani 18 yaşına kadar ücretsiz tedavi edilmenin yolunu açacaksınız, ona karşı çıkılacak. Neyi anlayacaksınız? Bunu anlamak mümkün mü? Bundan istifade edenlerin sayısı şu anda 18 yaş altı nüfus Türkiye'de 24 milyon civarında. Bunlar hesap mesap bilmiyor. Bunlar bu işi araştırıp üzerinde çalışalım, ne var ne yok bunun üzerine gitmiyorlar. Kuru sıkı atıyorlar. Peki kardeşim biz bu kararı alırken neye dayanarak aldık? Bunun tek sebebi var. Eskiden bütün imkânlar hortumcuya gidiyordu. Artık milletin kendine gidiyor. Olay bu" dedi.
'Hastane çilesi bitiyor'
Erdoğan, şöyle devam etti: "Sosyal güvencesi olmayanın güvencesi bundan böyle devlet olacaktır, devletiniz olacaktır, devletimiz olacaktır. Bunu böyle biliniz. İnşallah bundan böyle hastane kapılarından tek bir insanımız bile geri çevrilmeyecektir. Çevrilmiyor. Rehin kalma devri bitti. Bunları duymak mümkün değil."
Başbakan Erdoğan, Türkiye'de sağlık hizmetlerinin yıllarca ihmale uğradığını dile getirerek, şimdi kendilerinin bunu giderdiğini söyledi.
4 milyon naylon yeşil kartlı
Erdoğan, "Biz 14 milyon yeşil kartla görevi devraldık. Bunun yaklaşık 4 milyonunun naylon olduğunu biliyorduk. Bunu çözmek için adımlar attık. Düşünebiliyor musunuz, ülkemizde yeşil kartlıya ilaç verilmiyordu. Sadece tedavi imkânı vardı. Biz ilaç yolunu açtık. İlaç vermeye başladık. Ondan sonra ne oldu biliyor musunuz? SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı mensubu 'yeşil kartlı katkı payı ödemiyor' diye onlar da yeşil kart kullanmak suretiyle ilaç almaya başladılar." Erdoğan, bunun bir etik meselesi olduğunu dile getirerek, "Bu çok önemli. Onun için eğitim, eğitim, eğitim... Bunu başarmaya kararlıyız" dedi.
Sağlık kentleri kurulacak
Eskiden Türkiye'de hastane mimarisini bilen mimarın olmadığını, apartmanların hastaneye çevrildiğini vurgulayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle dedi:: "Sağlık Kentleri Projesi'ni başlatıyoruz. Sağlık Kentleri Projesi ile vatandaşlarımız, Türkiye'de büyük şehirlerde yaklaşık 1.5 milyon metrekarelik alan içinde kampüs halinde hastaneler görecekler. Çalışmaları Sağlık Bakanlığı süratle yürütüyor. İzmir, İstanbul, Ankara'da başlayacağız."