'Başbakan 'Merkez'le ilgili konuşmadı'

Hafta sonunda İzmir'de tekstilcilerle yaptığı görüşmede "Merkez Bankası yönetimi değişecek, belki faiz konusunda yeni yönetimin anlayışı farklı olur' dediği öne sürülen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sözleri sarf etmediği ortaya çıktı.

İSTANBUL - Hafta sonunda İzmir'de tekstilcilerle yaptığı görüşmede "Merkez Bankası yönetimi değişecek, belki faiz konusunda yeni yönetimin anlayışı farklı olur' dediği öne sürülen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sözleri sarf etmediği ortaya çıktı. Toplantıya katılanlardan Ege Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği Başkanı Fikret Mısırlı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine Merkez Bankası yönetiminin değişeceğine ilişkin herhangi bir söz söylemediğini belirterek şunları söyledi:
"Toplantıda sayın Başbakana Merkez Bankası'nın kur ve yüksek faiz politikası nedeniyle birçok sektör gibi bizim de sıkıntı içinde olduğumuzu söyledik. Kendisi de bize çözüm önerimizi sordu. Biz de faizlerin yüksek olduğunu ve bu nedenle YTL'nin değerli hale geldiğini anlattık. Bu durumda da da yurtdışından sıcak para geldiğinin altını çizdik. Faizlerin düşürülmesi gerektiğini, sıcak parayı caydırıcı önlemler alınmasını istedik. Belki Merkez Bankası daha fazla alım yapabilir dedik. Merkez Bankası'nda bu konulardaki bir tavır değişikliğinin sorunların çözümüne yardımcı olabileceğini anlattık. Bunun üzerine Sayın Tayyip Erdoğan da bize kendisinin de faizlerin yüksekliğinden rahatsız olduğunu belirtti. Ancak ağzından Merkez Bankası yönetimi değişecek, gelenlerin bu konudaki tavrı farklı olacak gibi bir tek söz çıkmadı. Bizim Süreyya Serdengeçti'ye karşı olmamız diye bir şey söz konusu olamaz. Önemli olan yönetimin değişmesi değil, bu konulardaki anlayışın değişmesidir."
'Başbakan Merkez Bankası ile farklı görüşte'
Aynı toplantıya katılan Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Eskenazi de görüşülen konular arasında 'Merkez Bankası'nda yönetim değişikliğinin' bulunmadığını söyledi. Jak Eskenazi konuşmasında şunları söyledi: "Sayın Başbakan bizi dinledikten sonra kur ve faiz politikası konusundaki kendi görüşlerinin Merkez Bankası'nın görüşlerine paralel olmadığını söyledi. Türkiye'de faizlerin yüksek olduğunu ve dünyadaki seviyelere çekilmesi gerektiğini anlattı. Merkez Bankası'nın son toplantısında faizlerin neden düşürülmediğini de anlamadığını belirterek 'Ancak Merkez Bankası özerktir, müdahalemiz söz konusu olamaz' dedi." Bu arada Başbakanlık'tan konuya ilişkin yapılan açıklamada da Başbakan'ın bu konuda bir görüş bildirmediği belirtildi.