Başbakan son noktayı koydu Mali Kural rafa kalktı

Başbakan son noktayı koydu Mali Kural rafa kalktı
Başbakan son noktayı koydu Mali Kural rafa kalktı

Başbakan Erdoğan, yardımcısı Babacan ile görüş ayrılığında olduğunu ilk kez açıklayarak, Nihai olarak Başbakan bir şey söyler ve orada bu iş noktalanır dedi. fotoğraf: FAHiR ARIKAN

Ekonominin belli kurallar çerçevesinde yönetilmesini öngören Mali Kural tartışmasında Erdoğan son sözü söyledi: Tam sıçrama yapacakken kendi IMF'mizi yaratmaya gerek yok

ANKARA - Mali disiplin konusunda ekonomi yönetiminin en önemli adım olarak duyurduğu Mali Kural, hükümetin gündeminden tamamen çıktı. Seçim yılı öncesi yürürlük tarihi ertelenen Mali Kural’ın belirsiz bir tarihe ertelendiği Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Kendi IMF’mizi yaratmaya gerek yok” sözleriyle açıkladı.
Öte yandan Türkiye ile yapılan 4’üncü madde görüşmelerine ilişkin sonuçları açıklayan IMF ise Mali Kural’ın geciktirilmeden çıkarılmasını istedi. Mali Kural’ın yasalaşmaması durumunda hükümetin mali alandaki itibarının zarar görebileceğini açıkladı. 

Meclis’e kadar gelmişti
Mali Kural, IMF sonrası dönemde hükümetin piyasalara güven vermek için kullandığı en temel unsurların başında geliyordu. Ekonominin belli kurallar çerçevesinde yönetilmesini öngören Mali Kural’la ilgili yasa taslağı TBMM gündemine kadar geldi, ancak temmuz ayında ani bir kararla rafa kalktı.
Ekonomiden sorumlu bakanlar ise, Mali Kural’la ilgili gecikmenin sınırlı olabileceği mesajını vermeye devam ettiler. Başbakan Erdoğan katıldığı bir televizyon programında konuya ilişkin soruları da yanıtladı.
Erdoğan IMF’den sıyrılan Türkiye’nin kendi içerisinde bir IMF oluşturmasının anlamı olmadığını söyleyerek 7.5 yılda mali disiplinden taviz vermediklerini, istikrarı, güveni bu şekilde sağladıklarını belirtti.

‘Niye dayatılsın?’
Yatırımların süratle yapılması gerektiğini, aksi halde kalkınma ve büyümenin hızlandırılamayacağını söyleyen Erdoğan, “Mali kural yasalarla niye dayatılsın? Şu an dursun, erteleyelim, bunu daha sonda gündemimize alalım. Ama biz şu anda tam sıçramayı yapacağımız bir dönemde kendimizi bunlarla bağlamayalım. Çünkü Türkiye’nin yatırımlarla ayağa kalkması lazım” diye konuştu.
Kulislerde yatırımcı bakanlıkların Mali Kural’a ‘yerli IMF’ adını taktıkları ve bu düzenlemenin seçime kadar yasalaşması konusuna hiç şans vermediği belirtiliyor.

‘Başbakan söyler ve öyle olur’
Başbakan Erdoğan, Mali Kural’ı savunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la görüş ayrılığı olduğunu da ilk kez net biçimde dile getirdi. “Devlet Bakanı Ali Babacan ile bu konuda görüş ayrılığı olup olmadığı” yönündeki soru üzerine Erdoğan, “Görüş ayrılığı olabilir, her zaman olur. Görüş ayrılığı olmaması diye bir şey yok ama sonunda nihai olarak başbakan bir şey söyler ve orada bu iş noktalanır” yanıtını verdi. Mali Kural’la ilgili konuşmayan Başbakan Yardımcısı Babacan’ın bu açıklamalardan sonra takınacağı tavır merakla bekleniyor.

IMF’den ‘İtibarınız zarar görür’ uyarısı
Uluslararası Para Fonu (IMF), Mali Kural Yasası’nın daha fazla gecikme olmadan çıkarılması gerektiğini, aksi halde hükümetin mali alandaki itibarının zarar görebileceğini açıkladı.
Türkiye ile yapılan 4. madde görüşmelerine ilişkin yayımlanan IMF raporunda, Mali Kural’ın maliye yönetiminde gerekli iyileşme ve şeffaflığı sağlayacağı belirtilerek “IMF Mali Kural’ın 2009’da açıklanan Orta Vadeli Plan’dan (OVP) daha üstün olduğunu ve Mali Kural Tasarısı’nın daha fazla gecikme yaşanmadan onaylanmasını tavsiye etmektedir. Mali Kural’ın hızla onaylanmaması halinde seçim dönemi öncesindeki fırsat penceresi kapanabilir ve yetkililerin mali disipline bağlılık konusundaki itibarı zarar görebilir” denildi.
IMF raporda Türkiye ile ilgili tahminlerini de açıkladı. Raporda, “İhracattaki artışa rağmen, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 5’ine hızla yaklaşması beklenen cari işlemler açığı, büyük oranda büyümedeki toparlanmayı yansıtıyor” denildi. 

‘GSYİH 1 trilyon doları aşar’
İşsizlik oranının yüzde 10 civarında seyrettiği bildirilen raporda, oranın kalıcı olarak düşürülmesinin sürdürülebilir yüksek GSYH oranlarına bağlı olduğu vurgulandı. Raporda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 6.1, gelecek yıl ise yüzde 3.6 büyümesi, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) da 1 trilyon lirayı aşması bekleniyor. (Radikal)