Başbakan'a dilekçe sürprizi

Kent sınırları içindeki iki baraj ve resmi kurumların bölge müdürlüklerini bünyesinde bulundurduğu için kişi başına düşen milli geliri yüksek olan Samsun, 49 teşvikli il dışında kalınca 15 bin imza toplayarak Başbakan Tayyip Erdoğan'ı beklemeye başladı.

İSTANBUL - Kent sınırları içindeki iki baraj ve resmi kurumların bölge müdürlüklerini bünyesinde bulundurduğu için kişi başına düşen milli geliri yüksek olan Samsun, 49 teşvikli il dışında kalınca 15 bin imza toplayarak Başbakan Tayyip Erdoğan'ı beklemeye başladı.
Bazı açılışlarda bulunmak için 11 Şubat 2005'te Samsun'a gidecek olan Başbakan Erdoğan'a sivil toplum kuruluşları taleplerini içeren dilekçeyi verecek ve 'Teşvikli illerin ortasında kaldık. Bizi kurtarın' diyecek.
Geçen hafta TV'den naklen yayımlanan Samsun-Fenerbahçe maçında da 'Teşvik istiyoruz' pankartı açarak sesini tüm Türkiye'ye duyuran Samsun'da aralarında işadamı derneklerinin de yer aldığı 81 sivil toplum örgütü Erdoğan'dan haksızlığın giderilmesini isteyecek.
Rapor da hazırlandı
Kentin sosyoekonomik bir raporunu hazırlayan sivil toplum örgütleri, 14 temcilcinin katılımıyla 'Sivil Toplum Örgütleri Teşvik Birlikteliği' adıyla 'komite' oluşturdu. Komite raporunda, Ayvacık'taki Suat ve Hasan Uğurlu barajlarıyla, Bafra'daki Altınkaya Barajı'nın gelirinin ulusal olduğu ve kent nüfusununu gelir ortalamasının 1500 doların bile altında olduğu belirtilerek, Trabzon, Rize, Amasya, Ordu, Sinop ve Çorum'un ortasındaki Samsun'un teşvikli kapsamına alınması isteniyor.
15 bin imzaya ulaşan kampanyayı başlatan yerel Manşet gazetesinin genel yayın yönetmeni A.Yener Cabbar, haksızlık giderilene kadar kampanyanın süreceğini belirterek, "Orta, Doğu ve İç Karadeniz'de teşvik dışı bırakılan tek il Samsun. Bu, haksız rekabet. Komşu illere sanayici ve istihdam göçü olabilir" dedi.