Başbakan'a 'İlk yarıyı kayıpla kapattık' anketi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetimi, Başbakan Tayyip Erdoğan'a, sanayicinin yılın ilk yarısını kayıpla kapattığını ortaya koyan anket sonuçlarını sundu.

ANKARA- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetimi, Başbakan Tayyip Erdoğan'a, sanayicinin yılın ilk yarısını kayıpla kapattığını ortaya koyan anket sonuçlarını sundu.
Avrupa Odalar Birliği'nin (Eurochambers) tüm üye ülkelerle üye adayı ülkelerde gerçekleştirilmekte olduğu periyodik çalışmalara Türkiye'nin de dahil edilmesi ve Türkiye ekonomisinin Avrupa Birliği ülkeleriyle aynı standartta değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen 'Ekonomik Barometre' anket sonuçları TOBB yönetiminin Başbakan Erdoğan'ı ziyareti sırasında sunuldu. TOBB Bakanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sanayicinin beklentilerindeki bozulmayı anket sonuçlarıyla Başbakan Erdoğan'a anlattı.
Türkiye genelinde bin 410'u imalat, 2 bin 217'si de hizmet sektöründe olmak üzere toplam 3 bin 627 firma arasında 2006 yılı ocak-haziran döneminde yapılan anket, TOBB'un internet sitesinde de yayımlandı.
Ankete göre, firmalarınn büyük bir kısmı, yılın ikinci yarısına dönük iyimser beklentiler içinde değil. Ankete katılan firmaların yüzde 33.2'si geçen yılın aynı dönemine göre sermayelerinde azalma olduğunu, yüzde 31'i cirolarının arttığını, yüzde 35.8'i değişmediğini bildirdi. Yılın diğer ikinci yarısında ise firmaların yüzde 44.6'sı ciro artışı bekliyor. Yüzde 34.3 değişim beklemiyor, yüzde 21.1 ise azalma olacağını tahmin ediyor.
Firmaların yüzde 42.1'inin satışlarında gerileme, yüzde 23.4'ünün artış olduğunu ortaya koyan anket, firmaların yüzde 34.5'inin ise satışlarında değişim olmadığı sonucu verdi. Firmalar yüzde 39.6'sı ikinci yarıda satışlarda artış bekliyor. Yüzde 33.5 değişim beklemezken, yüzde 27'si azalma olacağı tahmininde bulundu.
İhracatta kâr azaldı
Ankete katılan firmaların yüzde 74.2'sinin ihracat yapmadığı belirlenirken, ihracat yapanların yüzde 30.7'si kârlarda artış olduğunu, yüzde 36.9'u değişme olmadığını, yüzde 32.5'i ise azaldığını ifade etti. Yılın ikinci yarısında kârlarda artış bekleyen ihracatçıların oranı yüzde 48.5'e yükselirken, yüzde 20.3 gerileme beklentisi taşıyor. Ankete katılan işadamı ve yöneticilerin yüzde 31.2'si ise değişiklik beklemiyor.
Anket, istihdam için de olumlu sinyaller vermedi. İlk yarıda firmaların sadece yüzde 19.7'si istihdam artışı sağladıklarını belirtirlerken, yüzde 57.4 değişim olmadığını, yüzde 22.9'u ise istihdamda azalma olduğu bilgisini aktardı. İkinci yarı için ise firmaların yüzde 23.8'i istihdamda artış, yüzde 58.6'sı değişim olmayacağı, yüzde 17.5'i ise istihdamda daralma olacağı beklentisini vurguladı. Anket sonuçları yatırımlarda da benzer bir tablo ortaya koydu. Firmaların yüzde 22.3'ü yılın ilk yarısında yatırım yaptı. Yüzde 50.6'sında değişim olmazken, yüzde 27'sinde ise yatırım daralması oldu.
'Yatırımlar azalacak'
Yılın geri kalan bölümünde ise firmaların yüzde 32.7'si yatırımlarını artıracak. Yüzde 47.3'ü oluşturan firmalar yeni yatırım yapmayacağını bildirdi. Yüzde 20'si ise yatırımlarını azaltacakları bilgisini verdi.