'Başbakana kırgınım'

AKP genel başkan yardımcılarının dünkü TÜSİAD ziyareti, buzların erimesi için yeterli olmadı.
6 Mart 2005'te kadınlar günü yürüyüşünde bazı kadınların polisler tarafından tartaklanması üzerine...

İSTANBUL - AKP genel başkan yardımcılarının dünkü TÜSİAD ziyareti, buzların erimesi için yeterli olmadı.
6 Mart 2005'te kadınlar günü yürüyüşünde bazı kadınların polisler tarafından tartaklanması üzerine TÜSİAD tarafından Ömer Sabancı imzalı 'Hükümet buna göz yummamalıdır' açıklamasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan, "Herkes kendi işine baksın. Biz amcasının katillerini Türkiye'ye getirmeye çalışırken Sabancı, onların istediği doğrultuda açıklama yapıyor" diye sert bir yanıt gelmişti.
Bu gelişmelerin ışığında dün gerçekleşen görüşmeden sonra TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı'nın yaptığı açıklama buzların erimediğini ortaya koydu. Sabancı, Erdoğan ile aralarında bir kırgınlık olduğu iddialarına ilişkin olarak, "Benim üzüntüm ve kırgınlığım devam ediyor. Bu bir kişisel konu haline gelmiştir" dedi.
Sabancı, AKP genel başkan yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat, Şaban Dişli, Nazım Ekren, Bülent Gedikli ve Reha Dememeç'in TÜSİAD'a gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında, Fırat ile birlikte gazetecilere açıklama yaparak soruları yanıtladı. Sabancı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde, 6 Mart'ta İstanbul'da meydana gelen olayların ardından yapılan açıklamalarla ilgili, "6 Mart'a ilişkin yapılan eleştiriler nedeniyle AKP ile TÜSİAD arasında bir gerginlik oldu. Bugünkü toplantıyı barış olarak algılayabilir miyiz?" sorusuna şu yanıtı verdi:
"İki konuyu birbirinden ayırmamız lazım. AKP üst yönetimi ve başkan yardımcılarıyla bu toplantıyı bir ay önce planlamıştık. Toplantıda Türkiye'nin meselelerini görüştük. Bugünkü toplantıyla diğer konuyu bir arada tutmamak lazım. TÜSİAD, çeşitli hükümetlerle Türkiye'nin doğruları için yapılmış konularda, doğru yapıldığını söylemiş ve bu konularda hükümetleri desteklemiş. Ancak buna karşılık eksik gördüğümüz konularda da eleştirilerimizi bir sivil toplum örgütü olarak cesaretle yapmaya devam etmişiz ve devam edeceğiz. Başbakan'ın son 2-3 hafta içinde benimle, şahsımla ilgili sarf etmiş olduğu sözler, bugünkü toplantıya bir gölge düşürmemeli. Kurumsal yapılar içerisinde görüşmeler sürerken olayın kişiselleştirilmesinden büyük üzüntü duyduğumu açıklıkla belirtmem lazım."
'Gerektiğinde eleştireceğiz'
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, "Hükümetin ve AKP'nin Türkiye'nin önünde duran önemli sorunlarla ilgili icraatını hızlandırması ve 3 Ekim'de AB ile müzakerelerin başlaması noktasına uygun bir zeminde gelmesi için daha fazla çaba göstermesini TÜSİAD olarak bekliyoruz" dedi. Sabancı, bu ufuk turunun herkes için faydalı olduğunu dile getirip, şöyle dedi:
"Özellikle Avrupa Birliği ile ilgili konularda TÜSİAD olarak bu çabaya elimizden gelen katkıyı vermeye gayret edeceğiz. Hükümetin 17 Aralık'a kadar yürüttüğü icraatları genelde destekledik. Hem AB'yi ilgilendiren reformlar hem de IMF programıyla ilgili gerçekleştirilen icraatlar, Türkiye'yi istikrar noktasına getirdi. Ama şunu da belirtmeliyim ki; doğal olarak eksik gördüğümüz noktalarda da gerekli eleştirileri TÜSİAD olarak yapmaya devam edeceğiz."
'Gerginlik düşünülemez'
AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, hükümet ile TÜSİAD arasında gerginlik olmasının düşünülemeyeceğini söyledi. Toplantının çok verimli geçtiğini kaydeden Fırat, "TÜSİAD Yönetim Kurulu üyelerinin görüşlerinden arkadaşlarımız istifade etti. Bu görüşlerin gerek Başbakan, gerekse ilgili kurumlara iletilip takipçisi olacağımızı kendilerine ifade ettik. Bundan sonraki toplantıların daha sık yapılmasını bekliyoruz" dedi.
Fırat, bir soru üzerine, "Hükümet ile TÜSİAD gibi güzide iki kurum arasında bir gerginliğin olması düşünülemez. Bu ilişkiler kişiler üstü ilişkilerdir, kurumdan kuruma olan ilişkilerdir. Bugünkü görüşme de daha evvelki ilişkilerin devamı" diye konuştu. Meseleleri, mümkün olduğu kadar kişiselleştirmenin dışında yürütmeye çalıştıklarını ifade eden Fırat, şöyle dedi:
"Bazen belki kişisel amacını aşan ifadeleri çok gündeme getirip gerginliklerin devamının Türkiye'ye fayda getireceği kanısında olmamamız nedeniyle, bu konu gündeme gelmemiştir."
Bir soru üzerine CHP tarafından Kemal Unakıtan'ın istifasının istenmesi konusuna da değinen Fırat, "Muhalefet istifa talebinde bulunabilir. Ancak muhalefetin her talebini karşılarsak herhalde Bakanlar Kurulu'na insan bulmakta zorlanırız" açıklamasını yaptı.