Başbakan'dan Baykal'a: Hafifsin

Başbakan Tayyip Erdoğan, devlet kurumlarının açıkladığı istatistikleri eleştirerek, 'güvenilmemesi' yönünde mesaj veren CHP lideri Deniz Baykal'a sert çıktı.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, devlet kurumlarının açıkladığı istatistikleri eleştirerek, 'güvenilmemesi' yönünde mesaj veren CHP lideri Deniz Baykal'a sert çıktı. Erdoğan, "TÜİK açıklama yapacak, sen hafife alacaksın; DPT açıklama yapacak, bunu hafife alacaksın; kusura bakma da, o zaman demek ki hafifin ta kendisi sensin" dedi. Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısındaki konuşmasında, enflasyonu değerlendirdi. Kasımda Tüketici Fiyat Endeksi'nin yüzde 1.29, Üretici Fiyat Endeksi'nin ise yüzde 0.29 oranında gerilediğine dikkat çeken Erdoğan, yıllık enflasyonun da Kasım ayı itibarıyla yüzde 9.86 olduğunu anımsattı.
Hedeflerinin daha düşük enflasyon olduğunu, ancak mayıs ve haziran krizlerinin ekonomiyi olumsuz etkilediğini belirten Erdoğan şöyle dedi: "Bazı çevreler bundan sevinç duydu. Zil takıp oynayan oldu, bunları gördük. 'Biz demedik mi, söylememiş miydik?' diye. Peki şimdi buna ne diyeceksin? 'Olumlu ne gelişirse nasıl kulp takarız' diyorlar.
Siyasetin ciddiyeti
Bu devlet kurumlarının açıkladığı rakamlarla ilgili biri de şunu söylüyor: 'Siz o rakamlara bakmayın' diyor. Devletin açıkladığı rakama bakılmayacak, beyefendinin kendi tanıtım medya grubunun açıkladığı rakama bakılacak ya da işbirliği yaptığı, çalıştığı kuruluşun yaptığı açıklamaya bakılacak. Öğle mi? Her şeyin bir ciddiyeti vardır, unutmayalım, siyasetin de bir ciddiyeti vardır." İran'la ekonomik ilişkiler hakkında da bilgi veren Erdoğan, "Petrol ve doğalgaz alanında atacağımız adımla ilgili Enerji Bakanı'na talimat verdim; onlar da petrol bakanlarına talimatı verdiler. En geç bu hafta ya da gelecek hafta içerisinde anlaşmayı imzalayacaklar" diye konuştu.