Başbakan'dan çiftçiye 30 YKr'lik mazot desteği

Başbakan Erdoğan, çiftçilere bugünden itibaren litre başına 30 YKr. mazot desteği verileceğini açıkladı. Desteğin ne kadar süreyle devam edeceği net değil. Desteğin bir yıl sürmesi durumunda, devletin cebinden çıkacak para 600 trilyon lira.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, bugünden itibaren çiftçilere litre başına 300 bin lira (30 YKr.) mazot desteği verileceğini partisinin grup toplantısında açıkladı. Erdoğan, CHP lideri Baykal'ı isim vermeden eleştirerek, "Geçmişte maliye bakanlığı yapanlar bile yoksulluk rakamlarını yanlış okuyor, konuşuyor" dedi.
Türkiye'de, tarımda yılda 2 milyon ton mazot tüketilirken, litrede 300 bin liralık destek için, yıllık 600 trilyon lira civarında kaynak gerektiği hesaplandı. Ancak destek süresi belli olmadığı için maliyetin düşebileceği belirtiliyor.
Çiftçilerin destekten yararlanabilmesi için Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olmaları ve kendi adlarına alınmış akaryakıt faturasını, il ve ilçe tarım müdürlüklerine ibraz etmeleri gerekiyor. Erdoğan partisinin grup toplantısında çiftçilere mazot desteği, işsizlik ve yoksulluk istatistikleri ile Bakü Tiflis Ceyhan boru hattı projesiyle ilgili şu mesajları verdi:
30 KURUŞ MAZOT DESTEĞİ: Bugünden itibaren geçerli olmak üzere mazotta litrede 300 bin lira çiftçimize destek vereceğiz.
Amacımız çiftçinin sırtındaki yükü biraz daha hafifleterek, tarla ve bahçelere yeniden bereket getirmektir. Ödemeler evrak karşılığı üç ayda bir çiftçilere yapılacak.
İŞSİZLİKTE ERKEN YORUM: Bazıları işsizlikle ilgili DİE'nin hesaplama yönteminde yaptığı değişikliği göz ardı ederek erken yorumda bulunuyor. Geçen ayın işsizlik rakamlarına bakarak işsizliğin arttığı yönünde haksız eleştiriler yapıyor. 2004'ün ilk çeyreğinde, işsizlik oranı yüzde 12.4 olmuştur. Bu yılın ilk üç ayında ise bu oran yüzde 11.7. Geçen yıldan bu yıla, yüzde 0.7 bir düşüş var. Bu da 80 bin işsizin iş bulduğunu gösteriyor. Ama bunu bile kullanmak isteyenler var. Bu, arzu ettiğimiz
oranda bir miktar değil. 2004 ilk çeyreğine göre bu yıl, tam 856 bin kişi iş bulmuş. Bunu niye kaydetmiyorsunuz? Rakamları eğip bükmeye hiç kimsenin hakkı yok.
BAYKAL'A TAŞ: Bazı kişiler bu rakamlarla çok farklı bir ünsiyet
içinde bulunuyor. Geçmişte maliye bakanlığı yapanlar bile, rakamları yorumlarken, sanki başka gezegenden konuşuyor. Bu kişiler yoksullukla ilgili verilere akla ziyan yorumlar getiriyor. '2004'te Türkiye yüzde 9.9 büyümüş, ama yoksulluk artmış' diyorlar. Yoksullukla ilgili veriler 2002-2003'ün kıyaslaması, bahsedilen büyüme oranı 2004'e ait. 2002'de büyüme 7.9, 2003'te ise 5.9 oldu. Büyümede göreceli düşüş var. Burada dikkat edilmesi gereken, iki yıl arasındaki büyüme oranlarıyla, yoksulluk verilerinin korelasyonudur. Bu çerçeveden bakınca iki yıl arasında bile yoksulluğun arttığından bahsetmek mümkün değil. 'Tarih önemli değil, ben sadece rakamlara bakarım' derseniz yanlış yaparsınız.
Bu arada AKP Kadın Kolları toplantısına da katılan Erdoğan CHP lideri Baykal'ın çay taban fiyatını Rize'de açıklaması yönündeki çağrısının anımsatılması üzerine, şunları söyledi: "Ben, Sayın Baykal'ı anlamakta zorlanıyorum. Sağır duymaz uydurur' diye bir ifade vardır. Duymadığı, bilmediği yanlış bilgilendirmelerle hareket ediyor. Kendisini, öncelikle, dürüst olmaya davet ediyorum. Ben, bugüne kadar, hiçbir zaman çayla ilgili, 750 bin lira fiyat açıklaması, hele hele 2002 yılında yapmış değilim. Kendisini, ispata davet ediyorum.
SIFIRA İNDİRME İDDİAMIZ YOK: İşsizliği sıfıra indirme iddiamız olmadığını her zaman söylüyorum. ABD, Avrupa'nın en gelişmiş ülkeleri bunu halledememiş ki ben halledeyim. Dünya emek yoğun olmaktan çok teknoloji yoğun üretime, yatırıma geçiyor. Böyle olunca emeğe daha daralan bir istihdam alanı doğuyor.
TÜRKİYE ENERJİ KORİDORU: Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı nihayet devreye girdi. Üçte ikilik kısmı Türkiye topraklarında olan bu dev projeyle Türkiye'nin bölgesindeki merkezi konumu önceki durumla kıyaslanamayacak kadar arttı. Türkiye gerçek bir enerji koridoru, Ceyhan da enerji üssü oluyor. Samsun-Ceyhan hattının gerçekleşmesiyle Türkiye'nin stratejik önemi artacak. Kazakistan da, Bakü-Tiflis-Ceyhan projesine dahil olmak istediğini bize iletti. Kazakistan'ın dahil olmasıyla Azerbaycan ve Kazakistan'la birlikte Türkiye ve Gürcistan bu hattı güçlü kılmak suretiyle önemli bir enerji koridorunu teşkil etmiş olacaktır.
KARAMANLİS'LE TEMEL ATACAĞIZ: Asya doğalgazını Yunanistan'a bağlayacak boru hattı temelini önümüzdeki ay Yunanistan Başbakanı Karamanlis ile birlikte atacağız. Türkiye ile Yunanistan sınırında Karacabey'den Batı Trakya'ya geçecek bu hat, Yunanistan üzerinden Batılı ülkelere Asya doğalgazını ulaştıracak.