Başbakan'dan GAP gafı

Başbakan Tayyip Erdoğan, "Hükümet GAP İdaresi'ni kapatacak" diyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı, "Yanlış bilgilendirilmişsin. GAP'ın kalktığı falan yok" diye eleştirdi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, "Hükümet GAP İdaresi'ni kapatacak" diyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı, "Yanlış bilgilendirilmişsin. GAP'ın kalktığı falan yok" diye eleştirdi. GAP İdaresi'nin 31 Aralık 2005'te lağvedilmesini öngören, Erdoğan'ın imzasını taşıyan yasa tasarısı ise TBMM gündeminde bulunuyor.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlediği toplantının ikinci gününde, Baykal ve Erdoğan tartıştı. Baykal, Türkiye'nin sulanabilir arazi miktarını iki kat artırmanın mümkün olduğunu belirtirken, ancak hükümetin bu yönde çaba harcamak yerine GAP İdaresi'ni kapatma yoluna gittiğini söyledi. GAP İdaresi'nin kaldırılmasını eleştiren Deniz Baykal'ı, yanlış bilgilenmek ve yanlış bilgilendirmekle suçlayan Erdoğan, "GAP'ın kalktığı yok, nereden çıkarıyorsunuz? Sadece şu anda ülke genelinde 13 tane ajans kuruluyor. 13 tane ajansın kurulmasını, GAP'ın kaldırılmasıyla niye karıştırıyorsunuz? Size yanlış bilgiler veriliyor, halka yanlış bilgiler veriyorsunuz" diye konuştu.
Plan ve Bütçe Komisyonu'nun gündeminde olan ve Erdoğan'ın imzasıyla TBMM'ye gelen kalkınma ajansları kurulmasına dair yasa tasarısı, GAP İdaresi'nin 31 Aralık 2005 tarihine kadar lağvedilmesini ve personelinin de diğer kurum ve kuruluşlara dağıtılmak üzere Devlet Personel Başkanlığı'na aktarılmasını öngörüyor.
Baykal'dan eleştiri
Erdoğan'dan önce kürsüye gelen Baykal, ekonomik kalkınmanın tarımın gerilemesini zorunlu kıldığı anlayışının doğru olmadığını, tarımı bilinçli olarak ihmal etmenin hiçbir ülkeye yarar sağlamayacağını söyledi. Tarımda en ileride olan ülkelerin sanayide de en ileride olduklarına işaret eden Baykal, dünyanın en liberal ülkelerinde bile tarımın serbest piyasa ekonomisine teslim edilmediğini söyledi. Türk çiftçisinin dünyada en az desteği alan çiftçi olduğunu, çiftçiye verilen desteğin gayri safi milli hasılanın binde 7'si düzeyinde olduğunu belirten Deniz Baykal, "Hükümet, geçen hafta imzalanan stand-by'la IMF'ye, çiftçilere vereceği desteğin yüzde 1'i aşmayacağı sözü verdi" dedi.
Baykal, tarımdaki sıkıntının en büyük kaynağının 'Tarımın desteklenmesi yanlış' anlayışı olduğunu, soruna tarımcı gözüyle değil, maliyeci gözüyle bakıldığını söyledi. Çiftçiye verilen desteklerin ekonomik değil, sosyal amaçlı olmaya başladığına dikkati çeken Baykal, "Bu, 'Biz sana sosyal destek vereceğiz, yeter ki, sen sesini fazla çıkarma' anlayışından kaynaklanmaktadır" diye konuştu. Toplumun en sancılı, en acılı kesiminin çiftçiler olduğunu kaydeden Baykal, "Siyasetin de anahtarı çiftçinin elinde. Siyasetçiler çiftçilere karşı verdikleri sözü tutamazlarsa, çiftçi acısını, ıstırabını çeker ama zannetmeyin ki çiftçi bu acıları karşılıksız bırakır. Bir gün gelir hesabını sorar. Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste" dedi.
Başbakan Erdoğan da konuşmasında, ülkenin karakışın ardından cemreleri gördüğünü, ekonomik bir baharın eşiğine geldiğini söyledi. Tarımsal desteklerde Türkiye ile ABD'nin kıyaslanamayacağını, "ABD'nin sağladığı sübvansiyonu Türkiye'de de sağlarız" diyecek kadar cesur olmadığını kaydeden Erdoğan, "Bunu dediğim anda doğacak faturayı, geçmişte nasıl halkımıza ödettiler, hepiniz biliyorsunuz" diye konuştu. Erdoğan, "Bizim elimizde, yetkimizde olanlar var. Bizim yetkimizde, elimizde, gücümüzde olmayanlar var. Bunları müşterek paylaşmak durumundayız" dedi.
Çiftçiye ucuz kredi
Başbakan Erdoğan, tarımda doğrudan gelir desteği ödemesinde yöntem değişikliğine gittiklerini, dağa, taşa, boş araziye doğrudan gelir desteği ödemesine son verdiklerini belirterek, artık devletin bu desteğinden, gerçek çiftçinin yararlanacağını ifade etti. Erdoğan, 2005 yılında 2.5 milyar YTL düşük faizli kredi kullandıracaklarını kaydederken, Ziraat Bankası'nın, borcunu ödeyemeyenlerden sağlam teminatlar istemesinin doğru olduğunu söyledi.
TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar da konuşmasında, son iki yılda ekonomideki olumlu gelişmelere karşın, tarım sektörünün kriz döneminin etkilerinden henüz kurtulamadığını söyledi.