'Başbakan'ın haberi yoktu'

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, batan Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel'in babası Şevket Demirel'e ait 9 şirkete el koyma operasyonundan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın haberi olmadığını...

ANKARA - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, batan Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel'in babası Şevket Demirel'e ait 9 şirkete el koyma operasyonundan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın haberi olmadığını, ancak operasyondan sonra, karşılaşabileceği sorulara cevap verebilmesi için bilglendirildiğini söyledi. Ertürk, yasaların fona verdiği yetkiler bulunduğunu belirtip, bu yetkileri kullanmak zorunda olduklarını ifade etti.
Ahmet Ertürk, komisyona verilen ara sırasında da bir gazetecinin, Demirel'lere yönelik operasyonun siyasi olduğuna ilişkin iddialar bulunduğunu ifade etmesi üzerine, yasaların TMSF'ye verdiği yetkiler bulunduğunu, yasaların verdiği bu yetkileri kullanmak zorunda olduklarını vurguladı. Yetkiyi kullanıp kullanmama konusunun TMSF'nin iradesine bağlı olmadığını kaydeden Ertürk, "(Şirketlerde) Banka kaynağı kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu tespite dayanarak fon gerekli işlemleri yapmıştır, siyasetle herhangi bir ilişkisi yoktur. Fon siyasi bir kuruluş değildir" diye konuştu.
Batık patrona indirim yok
Bankacılık tasarısının Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında İnterbank'ın eski sahibi Cavit Çağlar'a yeni TCK'nın 'etkin pişmanlık' maddesiyle uygulanan ceza indirimine benzer şekilde, diğer batık bankaların sahiplerine de indirim sağlanması girişimleri boşa çıktı. Tasarıyı bir an önce yasalaştırmak için CHP'yle uzlaşan AKP'liler, gazetemizin baskıya girdiği saatlerde, CHP'nin ısrarı üzerine devam etmekte olan davaları etkileyecek hiçbir değişiklik yapmama kararı aldı.
Avans tartışması
Yasa tasarısının, ihtiyaç duyulması halinde TMSF'nin Merkez Bankası'ndan, bir önceki yılda toplanan mevduat sigorta primi toplamına kadar avans kullanabilmesine olanak sağlayan maddesi tartışma yarattı. CHP'li Akif Hamzaçebi, Hazine'nin Merkez Bankası'ndan avans kullanma yetkisinin yasayla kaldırılmasının, Merkez Bankası'nın bağımsızlığını sağlamada en önemli etken olduğunu belirtti. TMSF'ye avans kullanma yetkisi verilirse, Merkez Bankası'nın hükümet karşısında zayıf duruma düşeceğini kaydeden Hamzaçebi, bu düzenlemenin AB direktiflerine de uygun olmadığını dile getirdi. Hamzaçebi'nin, TMSF'ye avans kullanma yetkisi veren maddenin tasarıdan çıkarılması önerisi, CHP'lilerin yanı sıra AKP'li Ali Osman Sali'den de destek almasına karşın, AKP'li çoğunluğun oylarıyla reddedildi.
TMSF Başkanı Ertürk, bir soru üzerine, batık bankaların faiziyle 48 milyar dolara ulaşan zararlarına karşılık fonun Hazine'ye olan borcunun silinmesi çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Ertürk, üzerinde çalışılan ve mutabakata varılan modele göre, TMSF'nin borcunun silineceğini, ancak bundan sonra tahsil edilecek tüm paranın Hazine'ye aktarılacağını söyledi.
Borç silme operasyonunu eleştiren CHP'li Birgen Keleş, zararların tahsili için ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini savundu. Banka batıranlara, devlete yükledikleri bunca yüke rağmen dokunulamadığını kaydeden Keleş, tahsilat için Meclis'in ne gerekiyorsa yapması gerektiğini bildirdi. Keleş, "Devlet hırsızlara, yolsuzlara karşı çaresiz olamaz" diye konuştu.
Bonozedelerin durumu
CHP'li Bihlun Tamaylıgil'in, İmarbank'taki bonozedelerin durumuna ilişkin sorusunu yanıtlayan Ahmet Ertürk, Danıştay'ın konuyla ilgili kararı sonrasında hak sahiplerinin ödeme talebinde bulunabilmek için ikinci bir dava açmaları gerektiğini söyledi. İkinci bir mahkeme kararı beklenmeden ödeme yapılacağına dair hukuki görüşler bulunduğunu da kaydeden Ertürk, konuyla ilgili son kararı Bakanlar Kurulu'nun vereceğini söyledi. Komisyonda AKP ve CHP milletvekilleri, BDDK ve TMSF başkan ve üyeleri ile personelin maaşlarının yükseltilmesini de istediler.
Uzanların şifresi çözülemedi
Komisyonda konuşan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin ise İmar Bankası'nda organize, çok teknik bir dolandırıcılıkla karşı karşıya olunduğunu belirtti. Devletin tüm emniyet ve denetim birimlerinin araştırmalarına rağmen Banka'nın 2003'ten önceki kayıtlarına bugüne kadar ulaşılamadığını belirten Bilgin, bu kayıtların ya imha edildiğini, ya da şifreyle gizlendiğini, şifrenin ise hâlâ kırılamadığını söyledi. Bilgin, İmarbank'ın bilançosunun pasifinde sadece mevduat bilgilerine ulaştıklarını, pasifin geri kalanı ile aktifteki hiçbir kalem hakkında hâlâ bir bilgileri olmadığını belirterek, İmar'daki zararın boyutunun, algılanandan çok daha büyük olduğunu açıkladı.
Isparta'da yürüyüş hazırlığı
Bu arada Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, dokuz şirkete el konulmasına tepki amacıyla, yürüyüş de dahil her türlü eylem için yönetime yetki verdi. Şevket Demirel'in avukatları ise TMSF'ye karşı hukuk mücadelesi için hazırlığa başladı.