Başbakan'ın istediği olur

AKP İl Başkan Yardımcısı Murat Yalçıntaş, 228 oyun 120'sini alarak
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı oldu. Mehmet Yıldırım'a 106 oy çıktı. İddiaya göre AKP kurucusu İbrahim Çağlar, Başbakan Erdoğan'ın girişimiyle adaylıktan son anda çekildi.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş'ın oğlu Murat Yalçıntaş kazandı. Dün yapılan seçimde 228 oyun 120'sini Murat Yalçıntaş aldı. Mehmet Yıldırım'a ise 106 oy çıktı. Yalçıntaş, seçim sürerken yaptığı açıklamada, seçilmesi halinde partideki görevinden istifa edebileceğini söyledi.
İTO'nun binasında yapılan seçimde Endüstriyel Metalürji Ticaret Anonim Şirketi'nin (EMAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı olan Yalçıntaş'ın yönetim kurulu listesinde asil üye adayları olarak İbrahim Çağlar, Tahsin Öztiryaki, Ferruh Gök, Erhan Erken, Çamur Ali Kopuz, Şekip Avdağıç, Abdullah Bülent Barlak, Abdullah Çınar, Sait Kılıç, Şaban Dişli yer aldı. Yalçıntaş'ın adayları arasındaki Abdullah Çınar Anadolu Aslanları (ASKON) Başkan Yardımcısı, Sait Kılıç MÜSİAD Kurumsal ilişkiler Komitesi Başkanı, AKP kurucularından İbrahim Çağlar ise MÜSİAD üyesi. Seçimi kaybeden Yıldırım'ın listesi, Uğur Çatbaş, Hikmet Tanrıverdi, Ahmet Zühtü Kuşculu, Numan Hocaoğlu, Sinan Babila, Mehmet Emin Şadoğlu, İsmail Aytemiz, Zülfikar Tunç, Alev Yaraman ve Turgay Uzun'dan oluştu.
Çağlar çekildi
Dün sabah AKP'nin kurucularından İbrahim Çağlar adaylıktan çekildiğini açıkladı. Çağlar açıklamasında, şu ifadelere yer verdi: "Seçimle ilgili değerlendirmelerim sonucu başkan adaylığından çekilmeye karar verdim. Doğru zamanda doğru kararı verenler için daha büyük ve önemli kararların önü açılır" dedi. Bunun üzerine Yıldırım'ın rakiplerinin yer aldığı, 'Yeni İTO Platformu'nun başına ve başkan adaylığına AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yalçıntaş getirildi. İbrahim Çağlar da Yalçıntaş'ın listesinde ilk sırada yer aldı. Yıldırım, seçim sürerken yaptığı açıklamada, Yalçıntaş'ın liste çıkarmasını bekleyip beklemediğinin sorulması üzerine, şöyle konuştu: "Bana sürpriz olmadı. Yalçıntaş'ın aday olacağını 15 gün önceden biliyordum. Daha önce MÜSİAD Başkan Yardımcılığı da yapmıştı. Kimlerle yarıştığımızı görüyorsunuz." Yalçıntaş ise MÜSİAD'da başkan yardımcılığı yapmadığını, üyeliğinin bulunduğunu söyledi. Yalçıntaş, ortada sürpriz olmadığını 3.5 aydır Çağlar ile çalıştıklarını, bunun da çalışmanın neticesi olduğunu vurguladı. Yalçıntaş, AKP'nin İstanbul İl Başkan Yardımcılığı'nı yürütürken aday olmasına ilişkin, "Bu çatı altında hiçbir partiyi temsil etmiyorum" dedi. "Odalara siyaset karışmasın deniyor. AKP İl Başkan Yardımcılığı kimliğinizle girmeniz etik mi?" sorusu üzerine Yalçıntaş, bunun yasalara aykırı olmadığını söyledi.
Siyaseti bırakacak
Sonuçlar belli olduktan sonra "Siyasi görevinizden istifa edecek misiniz?'' sorusunu şöyle yanıtladı: "İTO'nun gerekleri siyasi ve oda faaliyetlerimi aynı anda götürmeme müsaade etmiyor. Dolayısıyla tercihimi İTO lehine kullanacağım." Yalçıntaş, bugün basın toplantısı düzenleyeceğini kaydetti. Eski başkan Yıldırım da, 'fazilet mücadelesi' verdiğini belirterek şunları söyledi: "İsterim ki başka kurumlar da bu mücadeleyi versin. Baskılara boyun eğmedim. Karşımdakilere de eğmedim. Çok değişken bir ortamda mücadele olmuştur. Dernekler, parti, hükümet zaman zaman mücadelenin içinde olmuşlardır. Biz ideal uğruna savaş verdik, seçim mücadelesi verdik." Yıldırım, 'Siyaset mi kazandı?' sorusu üzerine
"Türkiye kaybetti" yanıtını verdi.
Mehmet Yıldırım, "Bir aday diğer aday lehine çekildi. Öngörünüz çıktı mı?'' sorusu üzerine, "Karşı tarafın yapısını, değişimini ben yorumlamıyorum. Siz yorumlayın. 24.00'te giren adayın sabah niçin değiştiği konusuna ben girmeyeceğim. Benim dışımda" diye konuştu. Yıldırım, ''Yeni başkanın siyasi kimliğine ilişkin ne düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine "Onu siz değerlendirin" karşılığını verdi. Yıldırım, "Önceki seçimlerle kıyasladığınızda hükümetin yaklaşımı açısından fark var mı?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Siz tespit etmediniz mi? Görünen köy kılavuz ister mi? İl, ilçe başkanları teşkilatlar, dernekler, belediye başkanları herkes ortada. Yani bunu ben daha açık nasıl söyleyeyim?''
Erdoğan: Hayırlı olsun
Bu arada, Meclis'te Öğrenci Affı Yasa tasarısı görüşmelerini izleyen Başbakan Tayyip Erdoğan, telefonla da İstanbul'daki seçimlere ilişkin bilgi aldı. Murat Yalçıntaş'ın kazandığı haberini alınca, "Hayırlı olsun" diye sonuçtan duyduğu memnuniyeti belirtti.