Başçı bu kez sınıfı geçti

Başçı bu kez sınıfı geçti
Başçı bu kez sınıfı geçti
Merkez Bankası'nın 6 günlük 'olağanüstü hal' ilanı TL'yi dolar karşısında güçlendirirken, son makro veriler de öngörülerin gerçekleştiğini gösteriyor.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

İSTANBUL -  Geçen yılın son çeyreğinde uyguladığı politikalar nedeniyle tartışma konusu haline gelen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, mart ayı ortasından bu yana izlediği stratejiyle ise başarılı oldu. ABD Merkez Bankası’nın (FED) 13 Mart’taki toplantısında global algılamadaki değişimi görüp, 2.5 ay aradan sonra istisnai gün uygulamasına geçen Merkez Bankası, TL’yi dolar karşısında en az değer kaybeden para birimi konumuna getirdi. Başçı ve ekibi bir yandan günlük para stratejisi uygulamasında başarılı olurken, Para Kurulu’nda gerek büyüme, gerekse cari açıkla ilgili yapılan öngörüler de fiili olarak gerçekleşmeye başladı.
Başçı’nın 21 Mart’ta kontrollü parasal sıkılaştırmaya devam edeceklerini açıklamasının ardından Merkez Bankası 6 gün boyunca ‘istisnai gün’ uygulamasına geçti. Piyasayı politika faizi olan yüzde 5,75’ten fonlamayı kesen Merkez Bankası, faizi resmi olarak artırmasa da, bankaları faiz koridorunun üst bandı olan yüzde 11’e yakın yerden fonladı. Merkez Bankası’nın istisnai gün uygulamasının desteğiyle küresel riskten kaçış eğilime rağmen geçen hafta TL dolar karşısında gelişmekte olan para birimleri arasında en az değer kaybeden para birimleri arasında yer aldı. 

Makro tahminler tutuyor
Merkez Bankası, son iki PPK toplantısında ısrarla cari açıktaki adaralmanın devam edeceğini ileri sürerken, geçen hafta açıklanan şubat ayı dış ticaret rakamları bu öngürüyü teyit etti. Merkez Bankası’nın haklı çıktığı bir diğer öngörü ise tüketim talebindeki yavaşlama oldu. Para Kurulu, ihracatın istikrarlı bir şekilde artış eğilimini koruduğunu, yurtiçi talep yavaşlarken net ihracatın büyümeye katkısının arttığını açıkladı. Dün açıklanan 2011 yılına ilişkin ekonomik büyüme verilerinde de ‘yumuşak iniş’ devam ederken, tüketim harcamalarının büyümeye katkısı azaldı, ihracat ve sanayinin katkısı ise arttı.

Erdem Başçı’nın mart stratejisi
16 Mart: Faiz koridorunun daraltılması sinyalini verdi.
20 Mart: Dolar faiz indirim sinyaliyle 1.825 TL’ye çıktı.
21 Mart: Kontrollü parasal sıkılaştırmaya devam edileceğini söyledi.
22 Mart: İstisnai gün uygulamasına geçti.
30 Mart: 6 gün aradan sonra normal güne geçildi.
2 Nisan: Dolar 1.77 TL’ye geriledi.

bigPara.com