Başçı: Cari açıkta yavaşlama sinyali var

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, 2004 yılı sonunda cari açığın, gayri safi yurtiçi hasılaya oranının yüzde 5'in üzerinde olacağını, ancak Merkez Bankası olarak cari açıkta yavaşlama yönünde sinyaller aldıklarını söyledi.

ANKARA - Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, 2004 yılı sonunda cari açığın, gayri safi yurtiçi hasılaya oranının yüzde 5'in üzerinde olacağını, ancak Merkez Bankası olarak cari açıkta yavaşlama yönünde sinyaller aldıklarını söyledi.
Dünya gazetesi ile The Economist dergisinin ortaklaşa düzenlediği 'AB Yolunda Türkiye Ekonomisi' konulu panelde konuşan Başçı, cari açıktaki artış eğilimini değerlendirirken, "Önümüzdeki dönemde, cari açığın üzerinde önemle durulması gerekiyor ama Merkez Bankası olarak açığın yavaşlaması yönünde sinyaller alıyoruz. Önümüzdeki dönemde tersine dönme söz konusu olabilir" dedi. Başçı, Maastricht kriterleri hakkında sağlanan ilerlemeleri anlatırken, enflasyonda gidiş yolunun doğru olduğunu, borç stokunda oldukça hızlı bir düşüş gözlendiğini, faizlerde ise söz konusu kriterlere ulaşmak için daha yol alınması gerektiğini dile getirdi.
Başçı, kişi başına milli gelirde de AB ortalamasının ancak dörtte bir seviyesinde olduğumuza dikkati çekerken, önümüzdeki 10 yılda yüzde 7.4 büyümenin hayal olmadığını vurguladı. Başçı, bunun sağlanması durumunda milli gelirde AB'nin yüzde 42'sine ulaşılabileceği bilgisini verdi.
Başçı, sorular üzerine AB'ye reel yakınlaşmanın vakit alacağını söylerken, bu alanda kayıt dışı ekonominin çözümünün önemine işaret etti.
Özelleştirme için "Yavaşlık hâlâ var" yorumunu yapan Başçı, hukukun üstünlüğünde ciddi yol kat edilmesi gerektiğini, bankacılık ve sermaye piyasaları alanında da yapılacak önemli şeyler olduğunu sözlerine ekledi.
'Vergi ödemeyen cezaevine'
The Economist Editörü Tim Hindle, yolsuzluklara karşı, "Vergisini ödemeyenlerin cezaevine girebileceği yaptırımların" gerektiğini söyledi.
Hindle, Türkiye'nin yolsuzluk konusunu ele almakta başarısız olduğunu, bunun da ülkeye çok büyük yük getirdiğine dikkati çekerek, yolsuzluğu kişilerin değil, sistemin ortaya çıkardığına işaret etti. Hindle, günümüzde ABD'de vergi ödemeyen bir kişinin bunun müeyyideleri karşısında titrediğini ve vergisini ödemeyi düşündüğünü vurgulayarak, "Burada da herkesin vergisini ödemesi sorumluluğunu hissetmesi gerekiyor. Vergisini ödemeyenlerin cezaevine gidebileceği yaptırımlar olması şart" dedi.
Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Recai Berber de, göreve geldiklerinde 450 milyon dolarlık bir şirket olan Erdemir'i 2.5 milyar dolar değerinde bir kuruluş haline getirdiklerini, Erdemir'in, 2010 yılından önce AB'nin ilk 5 firması arasında yer alması uzak ihtimal olmadığını söyledi.
Atatürk büyük kahraman
The Ekonomist'in Türkiye Raporunun kapağında Atatürk fotoğraflarına yer verildiğine ilişkin bir soru üzerine Tim Hindle, verdiği yanıttaTürkiye'de çocukların Kemalizm imajıyla büyüdüklerini, paralarda Atatürk resmi bulunduğunu, Atatürk Bulvarı gibi caddelerde yürünüldüğüne vurgu yaptı. Bu fotoğraf ile modern Türkiye imajını yansıtmaya çalıştıklarını kaydeden Tim Hindle, Avrupa'nın da Türkiye'yi böyle tanıması gerektiğini vurguladı. Panelist Prof. Norman Stone da "Atatürk, bir şeyler yaptı. Türkiye'nin Atatürk'ün yüzünü para üzerinde tutmaya devam etmesi gerekiyor. Kendisi, muhteşemdi" dedi.