Başçı: Para politikasında temkinli yaklaşımın sürdürülmesi gerekiyor

Başçı: Para politikasında temkinli yaklaşımın sürdürülmesi gerekiyor
Başçı: Para politikasında temkinli yaklaşımın sürdürülmesi gerekiyor
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, belirsizlikler ve gıda fiyatlarındaki artışların, para politikasında temkinli duruşun devamını gerektirdiğini söyledi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz toplantısı 22 Nisan'da yapılacak.

İSTANBUL - Türkiye Bankalar Birliği'nin düzenlediği toplantıda bir sunum yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemlerin çekirdek enflasyon göstergelerini olumlu etkilediğini vurguladı ve ekledi:

"Küresel piyasalardaki belirsizlikler ve gıda fiyatlarındaki artışlar para politikasındaki

temkinli yaklaşımın sürdürülmesini gerektiriyor. Gıda Komitesi'nin alınmasını önereceği önlemler gıda enflasyonunun düşürülmesine ilave katkı sağlayacak."

Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelerin ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklediğini de ifade eden Başçı, şu görüşlerini dile getirdi:

"Dış talep zayıf, iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı veriyor. Bankalarımızın dış borçlanma vadelerini uzatmaya devam etmeleri istikrarlı büyüme açısından faydalı.

Enflasyon beklentileri henüz arzu edilen seviyelere ulaşmadı. Dış konjonktürde bu yıl için düşük emtia fiyatları, düşük uzun vadeli faiz oranları Türkiye için fırsat; zayıf seyreden dış talep, dolar/ euro paritesindeki oynaklıklar ise zorluk arz ediyor."

(DHA)

bigPara.com