Başçı'nın babası Derviş'e hayran

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Banka Meclisi'nce dün akşam başkanvekilliğine getirilen Erdem Başçı da tıpkı çocukluk arkadaşı Devlet Bakanı Ali Babacan gibi esnaf bir aileden geliyor.

ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Banka Meclisi'nce dün akşam başkanvekilliğine getirilen Erdem Başçı da tıpkı çocukluk arkadaşı Devlet Bakanı Ali Babacan gibi esnaf bir aileden geliyor.
Kimya yüksek mühendisi olan ve Makine Kimya Endüstrisi Gazi Fişek Fabrikası Müdür Yardımcılığı görevinden 1983 yılında emekli olan baba Ahmet Uğur Başçı, 23 yıldır Çıkrıkçılar Yokuşu'nda esnaflık yapıyor.
Kendisine ait Öz-Me Ticaret'te kırtasiye, temizlik ve ambalaj malzemeleri satan Uğur Başçı'nın ikisi kız, üç çocuğu var. Erdem Başçı'ya ilişkin soruları yanıtlayan baba Başçı, oğlunun 'çok akıllı, eğitim hayatı başarılarla dolu ve fazla yaramaz olmayan bir çocukluk yaşadığını' anlattı.
Ara sıra dükkâna gidiyor
Kendisinin Öz-Me Ticaret'i 1983 yılında kurduğunu belirten baba Başçı, oğlunun sadece boş zamanlarında, satışların yoğun olduğu durumlarda ve kendisinden yardım istediğinde dükkâna geldiğini ifade etti.
Oğlunun iyi para hesabı yapıp yapmadığına ilişkin bir soruya Başçı, şu yanıtı verdi: "Bu işlere benim aklım Erdem'den daha çok erer. Ticaret işinde. Neden diyeceksiniz? O iktisatçı. Ama benim de babam tüccardı. Eskiden manifaturacıydı. Beni de babam çalıştırırdı bazen. Şu yokuşta idi mağazası. Onun için benim bu ticaret işine biraz aklım iyi erer. Çünkü Allah rahmet eylesin babam bana yazları yanında yardım ettirirdi. Ondan dolayı Erdem'in tecrübesi yok o kadar, o konularda. Neden ama? Pazarlama ayrı, iktisat ayrı bir konudur. Bunları ayırmak lazım. Pazarlamayı ben biliyorum. Ha şöyle yardım ederdi... Paket yaparken falan yardım ederdi. Gayet doğal. Kızlarım da yardım ederdi."
Oğlu Erdem Başçı ile Devlet Bakanı Ali Babacan'ın çocukluk arkadaşı olduğunu da söyleyen baba Başçı, şu anda faaliyet gösterdiği yerde daha önce Babacan'ın babasının dükkânının bulunduğunu belirtti. Baba Başçı, "Onlar buradan ayrıldıktan sonra dükkânı ben kiraladım" dedi. Baba Başçı Türkiye'nin şu anki ekonomik durumunu nasıl gördüğüne ilişkin bir soruyu da şöyle yanıtladı:
"Benim onu görecek çapım yok.
Ama iyiye gidiyor gibi geliyor bana. Bunu söylerken de aslında kanıtlayacak şeyler de var. Değerlendirme kurulları var. Dün radyoda, televizyonda da vardı. 'Artı' diyor adamlar. Bunlar tarafsız değerlendirmeler. Enflasyon diye bir şey yok. Ancak esnaf olarak biz ekonomideki bu iyileşmeyi hissetmiyoruz. Ama Türkiye bu şekilde ekonomisini düzeltiyor. Yoksa bizim durumumuz parlak değil. İşte görüyorsunuz 1.5 liralık bir satış yaptık. Siz bir saattir oturuyorsunuz. Esnaf şikâyetçi. Yeterince müşteri gelmiyor. Satış yok. Türkiye, şu anda bir çıkış yolunda. Türkiye çıkıyor. İnanıyorum ki iyiye gidiyor. Bu benim inancım."
'Çok çalışmasını istiyorum'
Merkez Bankası Başkanvekilliği'ne getirilen oğlundan beklentilerine ilişkin soru üzerine Başçı, oğlundan 'dürüst olmasını, çok çalışmasını, memleket için fedakarlık etmesini' istedi. Başçı, oğlunun kendisinden daha bilgili olduğunu söyledi. Hayatında belirli bir partiyi tutmadığını söyleyen Başçı, "Şöyle söyleyeyim. CHP'den tutun da en sağdaki partilere kadar seçim devresinde kanaatim neyse oy verdim. Buna CHP de, diğerleri de dahildir. Demirel'i de severim" dedi.
AKP'yi nasıl değerlendirdiğine ilişkin bir diğer soru üzerine de baba Başçı, AKP'yi iyi ve başarılı gördüğünü söyledi. Ekonominin düzelmesinde eski Devlet Bakanı Kemal Derviş'in payı olduğunu belirten Ahmet Uğur Başçı, şöyle devam etti:
"Ama şunu da söyleyeyim. Herkesin hakkını şey yapmamak lazım. Kemal Derviş'in tabanıdır bu politika. Krizden kim çıkardı Türkiye'yi Derviş çıkardı. Sol görüşlü olabilir. Çok severim kendisini. Ama doğru olduğu için bugünkü idare de benimsemiş vaziyettedir. O yolu açmış. Bunlar da oradan gidiyor. Ve çok da doğru yapıyorlar. Allah razı olsun Derviş'ten."
Oğlu Erdem Başçı'nın tuttuğu bir parti olmadığını belirten baba Başçı, oğlunun da kendi kafa yapısında olduğunu anlattı. Oğlunun değişik partilere oy verip vermediğine ilişkin bir bilgisi bulunmadığını anlatan Uğur Başçı, "Ama ölçer, biçer de verir reyini" diyerek sözlerini tamamladı.