Başçı'nın faizde erken indirim sinyali doları yükseltti

Başçı'nın faizde erken indirim sinyali doları yükseltti
Başçı'nın faizde erken indirim sinyali doları yükseltti
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın, enflasyondaki gelişmelere göre 4 Şubat'ta erken toplantı yaparak faizi indirebileceklerini söylemesi üzerine dolar 2.37 liraya dayandı.

İSTANBUL – Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ocak ayı enflasyon raporuru açıkladığı toplantıda, 3 Şubat'ta açıklanacak olan Ocak ayı enflasyonunda "çok sert" bir düşüş olabileceğini ve düşüşün 1 puanın üzerinde olması ve çekirdek enflasyonun iyi gelmesi halinde, 24 Şubat'taki para politikası kurulu toplantısını beklemeden 4 Şubat'ta da toplanarak parametreleri değiştirebileceklerini söyledi ve ekledi:

"Eğer Ocak ayında enflasyonda 1 puanın üzerinde düşüş olursa, o zaman değerlendirmek gerekebilir çünkü 24 Şubat'a kadar çok vakit var...Bu durumda enflasyondaki düşüşle uyumlu, reel faizleri hafif artıda bırakacak bir indirimi tartışırız."

2014 OCAK'TA EN YÜKSEK ARTIŞ OLDU
Geçen yıl Ocak ayında yüzde 1.98 ile enflaslonda 2014'ün en yüksek aylık artışı yaşanmıştı. Bu nedenle, 3 Şubat'ta açıklanacak Ocak enflasyonu bu verinin ne kadar altında gelirse, yıllık enflasyon da o kadar aşağıya çekilmiş olacak.

AÇIKLAMA SONRASI HIZLI TIRMANIŞ
Başçı'nın, toplantının başında Ekim enflasyon raporunda yüzde 6.1 olan 2015 yıl sonu enflasyon tahminini, 0.6 puan aşağı yönlü güncelleyerek yüzde 5.5 olarak belirlediklerini söylemesiyle 2.34 liranın altına inerek 2.3390 lirayı gören dolar, faiz indirim sinyaliyle birlikte tırmanışa geçerek 2.3705 liraya kadar çıktı. Dolar daha sonra 2.3685 - 2.3695 lira aralığında hareket etmeye başladı. Başçı'nın açıklamaları öncesinde 2.65 liranın altında olan euro da 2.68 lirayı geçerek 2.6815 liraya kadar çıktı.

ERDOĞAN: FAİZLER DÜŞECEK
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlar ile bir toplantı yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da , enflasyonun düşmesiyle birlikte faizlerin de düşeceğini belirterek, "Faizler düşecek, enflasyon da faizlerin düşmesiyle beraber düşecek. Çünkü faizler düşmezse enflasyon düşmez" dedi.

BULUT DA OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA İŞARET ETMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut da, Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 7.75'e çekmesi ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "MB yine kendinden bekleneni yaptı ve arttırırken gösterdiği cesareti ülke menfaati adına gösteremedi... Bu karar asla yeterli değil... Bir daha indirim yapmak için rutin toplantı tarihinin beklenmesine gerek yok, Türkiye 'nin bu faize bir gün dahi katlanması mümkün değil" demişti.

(DHA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/128116412811643

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnşaatcılar kazansın diye.. - kaşınan adam

  İnşaatcılar kazansın diye bir faiz indirimi yaygarası tutturmuşlar gidiyor.Herkesin ev alacak kadar parasımı var?sen faizi haddinden fazla indirip faizin reel getirsini eksilere çekersen elinde avucunda üç beş lirası olanlar döviz yüklenir.Sonucun ne olduğunu 1994 ve 2001 lerde öğrenmiş olmaları gerekirdi.

  işi ehlinden dinlemek - bizeke

  Yiğit Bulut'un ekonomiden anladığını pek zannetmiyorum.. Ülkede kariyerli ekonomistler var. Dün akşam bunlardan biri olan Eğe Cansel'i dinlemek imkanına sahip olması gerekenler faiz düşürmenin sonuçlarını anlamak için bu proğramı bulsunlar ve dinlesinler. Tarafsız bir gözle yılların ekonomisti ne diyor ? ne anlatıyor? onu izlesinler. Eğe Cansel tarafsız bir gözle analist yaptı. Adeta ders verdi. Faiz, enflasyon döviz ,ihracaat arasındaki ilişkiyi anlattı. Faizler düşerse doların sıçrama yapacağını ilk okul talebeleri dahi biliyor. Belki de bu ülke için daha iyi olabilir. Tercih meselesi.

  düştüğü gibi de çıkar... - ARAGORA

  Sn .Erdoğan ın anlamadığı bir şey var..Merkezdeki dolarlar bizim sanıyor...O dolarlar,bizim reel açığımızın üçte birini bile karşılamaz.TL .konvertibl olmadığı için ,paramız karşılığı hiç bir kredi alamıyoruz..Faiz için duran o dolarlar ,faiz düştüğünde ya kaçar ya da borsayı şişirir veya altına gider...Yüksek dolar,enerji faturamızı ve dış borcumuzu arttırır.Merkez,aşırı politik tek şahıs baskısına bir cevap vermek istedi.Şimdi o tek şahıs düşünecek biraz.Ve belki de el altından haber gönderip faizleri nasıl düşürdüyse öyle de çıkaracak..Köy görünüyor ama ne yazık ki yanlış bir kılavuz var...Olur o da olur..Birileri çok kazanacak bu arada.Ama birileri de çok kaybedecek.. Dün yüz milyon doları olanın bugün fazladan üç milyon doları var..Kısa günün karı değil mi ?