Başesgioğlu: Mağduriyeti önleyin

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, kız çocuklarının SSK'dan aldıkları gelir ve aylıkların kesilmesini önleyen yasanın yürürlüğe girmesiyle mağduriyetlerini önleyecek işlemlerin hızla sonuçlandırılması talimatı verdi.

ANKARA - Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, kız çocuklarının SSK'dan aldıkları gelir ve aylıkların kesilmesini önleyen yasanın yürürlüğe girmesiyle mağduriyetlerini önleyecek işlemlerin hızla sonuçlandırılması talimatı verdi.
Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre, kız çocuklarının ölen SSK'lı baba ve annesinin hak sahipleri olarak ölüm sigortasından yetim maaşı almakta iken, diğer sosyal güvenlik kuruluşlarından da (Bağ Kur ve Emekli Sandığı) eş ve diğer yakınlarından dolayı maaş alması durumunda SSK'nın bu aylıkları kestiği anımsatıldı. Yasa değişikliğinden önce bu durumdaki kız çocuklarından SSK tarafından ödenmiş maaşların geri talep edildiği ve icrai işlemlerin başlatıldığı ve söz konusu vatandaşların zor durumda kaldığına işaret edilerek, bakan Başesgioğlu'nun SSK yetkililerine, 'Mağduriyetleri önleyecek işlemleri hızla sonuçlandırın' talimatı verdiği belirtildi.