Başesgioğlu ve Akdağ: Düzelir

Sağlık Bakanı Akdağ: "Bürokrasiyi azaltın, güler yüzlü olun." Çalışma Bakanı Başesgioğlu: "İki bakanlık ortak çalışıyor." İlaç vermeyene de ceza geliyor.

ANKARA - SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri ile kuyruklarda yaşanan artışa Sağlık Bakanlığı genelge ile çözüm arıyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, valiliklere gönderdiği genelgede, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında hastanelere başvuran hasta ve yakınlarına gerekli özen, şefkat ve güler yüzün gösterilmesini istedi. Akdağ, "Hasta veya hasta yakını olmanın kendine özgü psikolojisi içindeki vatandaşımıza, rahatlatıcı ve anlayışlı şekilde davranılmalı, muhtemel şikâyet ve aksaklıklar yönetimlerce özenle değerlendirilerek iyi niyetle ve süratle giderilmelidir" dedi.
Bakan'dan ilave personel talimatı
Sabah saatlerindeki yoğun başvurular dikkate alınarak hasta kayıt ve kabul noktaları ile tetkik amaçlı kan alma bölümlerinin bu saatlerde ilave personelle desteklenmesi talimatını veren Akdağ, "Vatandaşlarımızın evrak işlemleri mümkün olduğunca tek bankodan yapılmalı, gerekliyse evrak, fotokopi ve hasta katılım payı ile ilgili işlemler de bu bankodan tamamlanmalıdır" dedi. Hastanelerdeki poliklinik oda sayısının da artırılmasını isteyen Akdağ, "Böylece ayaktan hizmet verilen alanlardaki yığılma, kuyruklar ve uzun bekleme sürelerinin önüne geçilmesi sağlanmalı. Sevk ve rapor işlemleri için gereksiz bürokrasi ve gereksiz beklemelere meydan verilmemeli" dedi. Akdağ, yatan hastalar için dışardan temin edilen edilen malzemeler konusunda aksamalara mahal verilmemesini istedi. Akdağ, acil sağlık hizmetlerinin Türkiye genelinde eşit ulaşılabilir ve kaliteli olarak sunulmasının Bakanlığın öncelikli hedefi olduğunu söylerken, mevcut ambulans ve acil sağlık personelinin aktif istihdamı sonucunda
102 trilyonluk tasarruf sağlandığını kaydedildi.