'Başka ülkelerde aynı problemi yaşamadık'

Rusya'nın uyarılarını dikkate almayan Tarım Bakanlığı, yaş sebze ve meyve dahil bitkisel ürünlerin ihracatının yasaklanmasından sonra konuyla ilgilenmeye başladı.

ANKARA - Rusya'nın uyarılarını dikkate almayan Tarım Bakanlığı, yaş sebze ve meyve dahil bitkisel ürünlerin ihracatının yasaklanmasından sonra konuyla ilgilenmeye başladı.
Tarım Bakanlığı'nın açıklamasında, gerekli önlemlerin alındığı ve yasağı gerektirecek durum olmadığı belirtildi. 2004 yılında Rusya'dan iade edilen narenciye miktarının 2003'e oranla yüzde 64 azaldığı vurgulanan açıklamada şu görüşlere yer verildi:
"Akdeniz meyve sineği zararlısı Ege ve Akdeniz bölgelerinde görülüyor. Birçok ülke de ithal ürünler yoluyla bu zararlının ülkelerinde yayılmaması için tedbirler alıyor. Türkiye bu nedenle ihraç edilen meyvelerde sıkı karantina önlemleri aldı. Ancak Rusya Federasyonu'nda yapılan sağlık kontrolleri sırasında Akdeniz meyve sineği canlı larvaları tespit edildi. Romanya, Polonya, Ukrayna ve Yunanistan'a da narenciye ihraç ediliyor. Ancak böyle bir sorunla karşılaşılmadı. Rusya resmi makamlarının isteği üzerine, sorunların karşılıklı çözümünün sağlanması ve olayın yerinde incelenmesi amacıyla, Rusya Federasyonu Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Denetim Servisi'nden iki kişi Türkiye'ye davet edildi."
Böyle bir yasaklamayı gerektirecek durumun olmadığı belirtilen açıklamada, "Sorunun çözümüne çalışılıyor" denildi.