'Başkaları gizliyor'

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, kuş gribi nedeniyle tavukçuluk sektörünün kayıplarının nasıl telafi edileceği konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı'nın başkanlığında...

ANKARA - Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, kuş gribi nedeniyle tavukçuluk sektörünün kayıplarının nasıl telafi edileceği konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı'nın başkanlığında teknik bir çalışma yürütüldüğünü, bu çalışmanın da büyük ihtimalle bugün tamamlanarak sektöre yönelik desteklerin netleşeceğini ifade etti.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ise kuş gribinin küresel bir sorun olduğunu belirterek, "Özellikle kapalı rejimler bu hastalığı gizliyor. Çevredeki ülkelerde de hastalık olduğunu bildiğimiz halde hastalık yoktur diyenler var" dedi. Eker, NTV'de katıldığı bir programda hastalıkla mücadelede ilk aşamada 7 milyon YTL, ikinci aşamada da 25 milyon YTL harcandığını açıkladı. Bu arada Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı kuş gribi nedeniyle yabancı alıcıların Türkiye'ye gelmedikleri yolundaki haberlerin doğru olmadığını söyledi.