Başkan gitti şirket değerlendi

Dünyanın en büyük otomobil ve ticari araç üreticilerinden Alman DaimlerChrysler'de İcra Kurulu Başkanı (CEO) Juergen Schrempp'in yıl sonunda emekliye ayrılacağı açıklanınca Frankfurt Borsası'nda işlem gören şirket hisseleri yüzde 7.7 değerlendi.

BERLİN - Dünyanın en büyük otomobil ve ticari araç üreticilerinden Alman DaimlerChrysler'de İcra Kurulu Başkanı (CEO) Juergen Schrempp'in yıl sonunda emekliye ayrılacağı açıklanınca Frankfurt Borsası'nda işlem gören şirket hisseleri yüzde 7.7 değerlendi.
Schrempp'in yerine beş yıl için şirketin halen ABD'deki birimi Chrysler'in başındaki Dieter Zetsche getirilecek. İcra kurulu başkanı değişikliğinin ardından Chrysler operasyon sorumlusu olarak Thomas LaSorda'ya emanet edilecek. Değişiklik haberi, Schrempp'i başarısız bulan yatırımcıları memnun etti. Haber sonrası şirket hisseleri, Frankfurt Borsası'nda hızla yüzde 7.7 yükselerek 39.10 avroya çıktı. Yatırımcılar, 1998'de Daimler Benz'in 38 milyar dolara ABD'li Chrysler'le birleşmesinin ardından şirketin piyasa değerinin sürekli gerilemesinden Schrempp'i sorumlu tutuyordu. İki şirketin 84 milyar dolar olan birleşik piyasa değeri, geçen altı yılda yüzde 40 geriledi. Bu arada, DaimlerChrysler, önceki yıl ikinci çeyrekte 2.1 milyar avro olan operasyonel kârlılığının yüzde 20 düşüşle 1.7 milyar avroya indiğini duyurdu. Şirketin yüzde 4 artan satışları ise 38.4 milyar avro oldu.