Başkan Yılmaz: Sorunumuz piyasalardaki fazla YTL

Merkez Bankası, 'sıkılaştırılmış para politikası' uygulamasını yeni kısıtlarla sürdürüyor. Merkez Bankası, borç verme faiz oranını dünden itibaren iki puan artırarak yüzde 22.25'e yükseltti.

İSTANBUL - Merkez Bankası, 'sıkılaştırılmış para politikası' uygulamasını yeni kısıtlarla sürdürüyor. Merkez Bankası, borç verme faiz oranını dünden itibaren iki puan artırarak yüzde 22.25'e yükseltti. Ancak borçlanma faizlerini değiştirmedi, gecelik vadede borçlanma faizi yüzde 17.25 seviyesinde bulunuyor.
Merkez Bankası, haftanın ilk iki gününde toplam 1 milyar dolar sattıktan sonra dün 'ihtiyaç duyulmadığı' gerekçesiyle döviz satış ihalesi açmadı.
'Faizleri yukarı doğru ayarladık'
Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, içinde bulunulan ortamda döviz kurları üzerindeki baskının kaynağının fazla YTL likiditesi olduğunu belirterek, piyasadaki fazla YTL miktarını hızla azalttıklarını ve önümüzdeki günlerde de azaltmaya devam edeceklerini söyledi. Yılmaz dün sabah Reuters'a yaptığı açıklamada , "Depo ihalelerinde amaç belli bir miktarı çekmek olduğu için faizi piyasaya bırakıyoruz. Bu doğrultuda tüm borç verme faiz oranlarımızı yukarı doğru ayarladık" dedi.
Bir günde 1 milyar YTL
Piyasadaki fazla likiditeyi çekmek üzere 25-26 Haziran'da açıklanan önlemler doğrultusunda YTL cinsi depo alım ve döviz satış ihaleleri de yapan Merkez Bankası, bir ve iki hafta vadelerde günde maksimum 1 milyar YTL çektiği depo alım ihalelerini açmaya devam ederken dün döviz satış ihalesini yapmayacağını açıkladı.
Bir bankacı, "Merkez Bankası'nın amacı fazla likiditeyi çekip, YTL ihtiyacı için döviz satılmasını sağlamak olabilir, bu görülüyor ancak henüz piyasa dengeye oturmadığı için bence bu erken bir karardı. YTL sıkışıklığı nedeniyle depo ihalesi açmayıp döviz ihalesine devam edebilirdi" diye konuştu.
15 günde 5.2 milyar YTL
Yılmaz, Reuters'a yaptığı açıklamada, açık piyasa işlemleri ve döviz satım ihaleleri ve doğrudan müdahaleler yoluyla son 15 günde piyasadan 5.2 milyar YTL çekildiğini belirtti.
Başkan Yılmaz, vergi ödemeleri nedeniyle yarınki depo alım ihalesinin düşük tutarlı olacağını da ifade etti.
Alınan önlemler konusunda Para Piyasası Kurulu (PPK) üyelerinin de bilgilendirilerek onaylarının alındığını kaydeden Yılmaz, kurlar üzerinde bu yönden gelen baskının hafiflediğini belirterek, "Bu baskının yakında tamamen ortadan kalkmasını amaçlıyoruz" dedi ve ekledi: "Depo ihalelerinin getirdiği politika esnekliği sayesinde PPK'nın program dışı toplanma ihtiyacı azalmıştır" dedi.
PPK 7 ve 25 Haziran'da olmak üzere iki defa olağanüstü toplanma kararı almıştı. Bir kez de olağan toplantı yapıp faizleri değiştirmemişti. Merkez, borçlanma faiz oranını bu ay içinde 400 baz puan artırarak yüzde 17.25'e çıkardı. Merkez'in önlemlerinin yanı sıra piyasanın bugün piyasadan çıkacak vergiler nedeniyle de sıkışması bekleniyor. Rezerv verilerine göre dün 400 milyon YTL kadar vergi çıkışı olduğunu hesaplayan bankacılar, bugün de 2.2 milyar YTL kadar bir çıkış bekliyorlar.