Başkandan boykot çağrısı

Arjantin Devlet Başkanı Nestor Kirchner, halkına yaptığı çağrıda, 'akaryakıt fiyatlarına sürekli zam yaptığı' gerekçesiyle İngiltere-Hollanda ortak petrol şirketi olan Shell'e 'ulusal boykot' uygulanmasını istedi.

BUENOS AIRES - Arjantin Devlet Başkanı Nestor Kirchner, halkına yaptığı çağrıda, 'akaryakıt fiyatlarına sürekli zam yaptığı' gerekçesiyle İngiltere-Hollanda ortak petrol şirketi olan Shell'e 'ulusal boykot' uygulanmasını istedi.
Arjantin'de 930 benzin istasyonu bulunan ve pazarın yüzde 16.5'ini kontrol eden Shell'in salı günü akaryakıt fiyatlarını yüzde 4.2 artırmasına sinirlenen Kirchner, ülke televizyonlarında yayımlanan konuşmasında, "Shell'in zamlarına karşı en iyi çözüm olarak ulusal boykot gözüküyor. Bunlar insanları istismar ediyor. Biz de alışverişimizi bunlardan yapmamalıyız. Bir şişe benzin olsa bile" diye konuştu.
Ülkedeki diğer yabancı petrol şirketlerini öven Kirchner, "Tanrıya şükürler olsun ki İspanyol petrol şirketi RepsolYPF ile Brezilyalı petrol şirketi Petrobras fiyat artırımı düşünmüyor. Arjantinliler de bu durumda benzini Shell'den satın almak zorunda değil" şeklinde konuştu. Kirchner'in boykot çağrısının ardından, gençlerden oluşan bir grup eylemci de, uluslararası petrol devi Shell'in başkent Buenos Aires'teki merkezinin önünde protesto gösterisi düzenledi.
Bazı eylemcilerin ise Shell istasyonlarından alışveriş yapmak isteyen müşterilerle tartıştığı görüldü. Daha önce serbestleştirilen Arjantin akaryakıt piyasasında fiyatlar, şirketlerce belirleniyor.