Başkanı Van Et mi yedi?

Başkanı Van Et mi yedi?
Başkanı Van Et mi yedi?

SPK Başkanı Vedat Akgiray, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ın verdiği sürpriz önergeyle görevden alındı.

Başta Van Et'in ikinci kez halka arzı olmak üzere son dönemdeki uygulamaların SPK Başkanı'nın görevden alınmasında etkili olduğu ileri sürüldü.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray ve kurul üyelerinin görevlerine Meclis’te görüşülen SPK Yasası’na bizzat Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın verdiği son dakika önergesiyle son verilmesi şok etkisi yarattı. Akgiray’ın görevden alınmasına yönelik olarak birçok iddia gündeme geldi. Bu iddialar arasında özellikle şu anda yargılanması devam eden Galip Öztürk’e ait Metro Turizm’in içinde yer alan Van Et’in halka arzıyla ilgili olanı dikkat çekici. Galip Öztürk tarafından alınan Van Et’in ikinci kez halka arz edilmesine izin verilmesinin Başkan ve ekibinin gönderilmesinde etkili olduğu ileri sürüldü. Van Et’e ikinci kez halka arz izni verilmesi nedeniyle çeşitli soruşturma raporlarının olduğu hatta bu konuda Devlet Denetleme Kurulu raporu olduğu öne sürülüyor. Daha önce SPK’da kurul üyeliği yapan daha sonra da Başbakanlık’ta müsteşar yardımcılığına getirilen Abdülkerim Emek hakkında da Galip Öztürk’le ilgili iddialar gündeme gelmiş, Emek daha sonra görevinden istifa etmişti. 

Halka arza izin verildi
Van İl Özel İdaresi bünyesinde bulunan Van Et 1998 yılında halka arz edildi. Galip Öztürk’ün şirketi Metro 2005 yılında Van Et’i aldı. Öztürk, Metro Turizm’i halka açmak için hisseleri 2009 yılında Van Et’e devretti. 2009 yılında Galip Öztürk manipülasyon yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı ancak serbest bırakıldı. 2011 yılında Van Et’in ikinci kez halka arz edilmesi için SPK’ya başvuru yapıldı ve izin alındı. İkinci kez İMKB ’ye giren Van Et hisselerinin halka arzında gelen talep beklentileri karşılamadı. Hisselerin büyük bir bölümünü Metro Turizm Seyahat ile Galip Öztürk satın aldı. Van Et hisselerinin yüzde 72’sine denk gelen kısmını patron satın almış oldu. Öztürk 2012 yılının şubat ayında ise tutuklandı. Yargılama sürecinde Abdülkerim Emek de Başbakanlıktan ayrıldı. Bu arada SPK geçen ay kasım ayında Galip Öztürk’e 6 aylığına işlem yasağı getirdi. İşlem yasağı Mepet Metro Petrol Tesisleri için getirildi. 

Aynı gece İstanbul ’a döndü
Akgiray’ın yakın çevresine Babacan’ın verdiği önergeden haberi olduğunu söylediği belirtilirken aynı gün akşam İstanbul’a döndüğü öğrenildi. Akgiray’ın tekrar atanabileceği söylense de genelde bu tip operasyonlar olduktan sonra tekrar atanma ihtimali zayıf bulunuyor. Çünkü geçmiş uygulamalara da bakarak; tekrar atanması düşünülseydi, yasaya mevcut yönetimin görev süreleri bitinceye kadar bu görevde kalacaklarına ilişkin bir madde eklenirdi. 

Gözler Turkcell’de
Akgiray’ın görevden alınması Turkcell’de belirsizliği arttırdı. SPK yasası en erken pazartesi ya da salı Cumhurbaşkanlığı’na gidecek. Yasanın onaylanma süresi (15 gün inceleme süresi olduğu için) aralık ayının son haftasını bulabilecek. Turkcell’de bağımsız üyelerin bu ay sonuna kadar atanması gerekiyor. Görevden alınmış bir başkanın aylardır pazarlık konusu olan üyeleri ataması şık olmayacak. SPK yasası onaylandıktan sonra da yeni yönetimin hemen atanıp atanmayacağı meçhul.