'Başkanın ailesini tartışmak gereksiz'

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, kamoyunda tartışma yaratan Merkez Bankası Başkanlığı konusunda, atanacak kişinin ailesi ve eşiyle ilgili değerlendirme yapmanın 'abesle iştigal' olacağını söyledi.

DENİZLİ - İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, kamoyunda tartışma yaratan Merkez Bankası Başkanlığı konusunda, atanacak kişinin ailesi ve eşiyle ilgili değerlendirme yapmanın 'abesle iştigal' olacağını söyledi.
Denizli'de İş Bankası Ege ve Akdeniz illeri toplantısına katılan Özince, Merkez Bankası Başkanlığı için adı geçen başkanvekili Erdem Başçı'yla ilgili tartışmalar konusunda, Merkez Bankası başkanlarının eşleriyle ilgili değerlendirmeyi gereksiz bulduğunu belirterek "Bu, ne beni, ne de başkasını ilgilendiren husus. Zaten konu olan Merkez Bankası'nın başkanıdır. Onun aile fertleriyle ilgili değerlendirme abesle iştigal olur. Bankanın politikalarının kişilerle değişeceğine inanmıyorum ama kadrolar istikrarını korumalı" dedi.
Türk bankalarının ulaştığı değeri, yabancı sermayedarlardan gelen ilginin de ortaya koyduğunu kaydeden Özince, bankaların yoğun şekilde konut kredilerine yönelmesinin risk yaratmadığını ifade etti. "Çünkü geri dönüşleri teminatlı" diyen Özince, konut kredisi faizlerinde 'aşırı rekabetle' çok süratli düşüşün sorun yaratacağı uyarısında bulundu.
Genel müdür Özince, "Bankacılık sektörünün bu işe iştahı kaçacak diye kaygı duyuyorum. Şu anda konut kredileri faizi, mevduata uygulanan faizin altına indi" diye konuştu.
'Tüketici kredisi kârlı'
'Kredi kartlarıyla ilgili yapılan yeni düzenleme, yaşanan problemi giderecek mi?' sorusuna da Ersin Özince şu yanıtı verdi: "Yalnızca bankalarda değil, borçlu-alacaklı ilişkilerinde de sorunlar olur. Aslında kredi kartıyla ilgili çareyi vatandaşlar kendisinde aramalı. Mümkün olduğunca kredi amaçlı kullanmamalı. İhtiyacı olanlar, bankadan tüketici kredisi kullanmalı. Kart, kredi aracı değil, ödeme aracıdır."
Ekonominin çeşitli kesimlerinden gelen 'YTL aşırı değerli' tespitlerine katıldığını ve sıkıntıyı Şişe Cam Fabrikaları nedeniyle bizzat yaşadığını ifade eden Özince, şunları söyledi:
"Böyle bir gerçek var. Serbest kur politikasından taviz vermeden yapılabilecek şeyler varsa, yapılmalı. Örneğin bis cam ihracatında sıkıntılarımız var. Sorunu biliyorum."