Başkanlar TÜSİAD'da Ümit Boyner'i seçti

Başkanlar TÜSİAD'da Ümit Boyner'i seçti
Başkanlar TÜSİAD'da Ümit Boyner'i seçti

Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, TÜSİAD Başkanlığı için istekli olduğunu söylemişti. FOTOĞRAF: HAKKI AKDUMAN / AA

TÜSİAD Başkanlar Konseyi, dünkü toplantısında Ümit Boyner'e başkanlık tavsiyesinde bulundu. TÜSİAD'daki geleneğe göre Konsey'in adayı başkan seçiliyor

İSTANBUL - TÜSİAD başkanlığı için yapılan ankette üyelerin desteğini alan Ümit Boyner’i başkanlar da istiyor. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanlar Konseyi, halen başkan yardımcılığı görevini yürüten Ümit Boyner’e başkanlık tavsiyesinde bulundu. 

İkinci kadın başkan olacak
TÜSİAD’ın ilk kadın başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, 21 Ocak 2010’da görevi bir başka kadın başkana bırakacak gibi görünüyor. Çünkü bugüne kadar yapılan seçimler hep tek adayla gerçekleşti. Yeni başkanlar, Başkanlar Konseyi’nin tavsiyeleri doğrultusunda görev aldı. Geleneğin devamı halinde TÜSİAD Başkanlığı’na yeni yılda Ümit Boyner seçilecek. Bu durumda Boyner, patronlar kulübünün ikinci kadın başkanı olacak.
TÜSİAD’da Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın başkanlık görevini bırakacağını açıklamasının ardından boşalacak koltuğa kimin geleceğine yönelik kritik toplantı dün gerçekleşti.

Mustafa Koç açıkladı
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç, dün düzenlenen TÜSİAD Başkanlar Konseyi toplantısının ardından bir açıklama yaptı. Koç, Başkanlar Konseyi’nin, 21 Ocak 2010’daki seçimden önce hem TÜSİAD üyelerine iletilen Yönetim Kurulu seçimine ilişkin anket çalışmasını hem de TÜSİAD organlarınca yürütülen diğer istişari faaliyetlerin sonuçlarını değerlendirdiğini söyledi. “Malum olduğu üzere, bu tür istişari mekanizmalar, öteden beri TÜSİAD yönetim organlarının seçimi sürecinde en verimli yönetim kadrolarının oluşmasına rehberlik etmiş ve yol gösterici olmuştur” ifadesini kullanan Koç, “TÜSİAD Başkanlar Konseyi, toplantıda gerçekleştirdiği değerlendirmelerinin sonucunda, halen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Ümit Boyner’e yeni dönemde Başkanlık görevini üstlenmesini tavsiye etme kararı almıştır” dedi. Koç, “Hiç şüphe yoktur ki, TÜSİAD yönetim organları seçiminde nihai karar mercii olan Genel Kurul, Türk iş dünyasını, hem ulusal hem de uluslararası arenada layıkıyla temsil edecek bir yönetim kadrosunu yine oluşturacak” diye konuştu.
Daha önce TÜSİAD üyelerine gönderilen anketten halen TÜSİAD’da başkan yardımcılığı koltuğunda oturan Ümit Boyner’in isminin çıktığı belirtiliyordu. Dünkü toplantıda da, TÜSİAD YİK Başkanı Mustafa Koç’un geçen ay üyelere gönderdiği ve başkanlık seçimlerine yönelik anketin sonuçları değerlendirildi. Alınan bilgilere göre ankette iki isim ön plana çıkıyordu. Ankete göre üyeler, başkanlık koltuğunda Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk veya Ümit Boyner’i görmek istiyordu.

Şahenk istemiyordu
Ferit Şahenk, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada bu görevi istemediğini kamuoyuna açıklamıştı. Bu nedenle Ümit Boyner ismi daha ağır basıyordu. Boyner de başkanlık görevi konusunda istekli olduğunu daha önce açıklamıştı.  46 yaşındaki Boyner halen Altınyıldız, Boyner Mağazacılık ve Beymen’i çatısı altında bulunduran Boyner Holding’in yönetim kurulu üyeliğini yürütüyor. (Radikal)