Başkent Doğalgaz'ın ihalesi bugün

1.2 milyon abonesi olan Başkent Doğalgaz Dağıtım'ın ihalesi bugün yapılıyor. Başkent Doğalgaz için yedi büyük grup yarışacak

ANKARA - Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin yüzde 80 oranındaki hissesinin özelleştirilmesi amacıyla açılan ve yedi firmanın yarışacağı ihale bugün yapılacak. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin yüzde 80 oranındaki hissesinin özelleştirmesi için açtığı ve Meka, MMEKA Makina İthalat Paz. ve Tic. A.Ş., Aksa Doğalgaz A.Ş., Yıldızlar SSS Holding A.Ş., Fernas İnşaat A.Ş., Akfen Holding A.Ş., Gen-Pa Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi Tic. A.Ş., Limak Yatırım İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş.’nin yarışacağı ihaleyi bugün gerçekleştiriyor. İhalede, 19 Temmuz olarak belirlenen son teklif verme tarihinin ihaleye konu şirketin Ankara Büyükşehir Belediyesi ile EGO Genel Müdürlüğü’nden olan alacakları ve şirketin lisans sınırları ile ilgili konulara ilişkin işlemlerin sonuçlandırılabilmesi amacıyla 6 Ağustos’a ertelemişti.

İlk ihale iptal edilmişti
İhaleyle şirketin 700 milyon TL olan sermayesinin yüzde 80’i özelleşecek ve 560 adet hissesi satışa sunulacak. ÖİB tarafından özelleştirme neticesinde elde edilen gelirlerden, özelleştirme giderlerinin düşülmesinin ardından, BOTAŞ ve Hazine’ye olan borçların ödemesi yapıldıktan sonra, arta kalan tutar belediyeye aktarılacak. Özelleştirme işlemleri iki yıl içinde tamamlanacak. Şirketin ihalesi Mart 2008’de Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleşmiş, ihalede en yüksek teklifi 1 milyar 610 milyon dolarla Global Yatırım Energaz, ikinci en yüksek teklifi ise Elektromed şirketi vermişti. Bu iki şirketin yükümlülüklerini yerine getirememesi üzerine de ihale iptal edilmişti.

İkinci büyük dağıtım şirketi
Türkiye ’nin ikinci büyük doğalgaz dağıtım şirketi olan Başkent Doğalgaz, 2037’ye kadar geçerli olan 30 yıllık doğalgaz dağıtım lisansına sahip ve yaklaşık 1.2 milyon abonesi bulunuyor. Geçen yıl, 2.1 milyar metreküp doğalgaz satışı gerçekleştiren şirket, 8 bin 300 kilometre uzunluğunda boru hattına ve 1012 adet doğalgaz dağıtım istasyonunu içeren şebekeyi yönetiyor. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Ankara