Başkente MAN'dan doğalgazlı otobüs

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü'nün açtığı 450 adetlik şehiriçi otobüs ihalesini MAN Türkiye A.Ş kazandı. MAN Türkiye A.Ş'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi için üreteceği 450 adet otobüsün 400 tanesi sadece doğalgazla çalışacak.

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü'nün açtığı 450 adetlik şehiriçi otobüs ihalesini MAN Türkiye A.Ş kazandı. MAN Türkiye A.Ş'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi için üreteceği 450 adet otobüsün 400 tanesi sadece doğalgazla çalışacak. Diğer 50 adedi ise dizel olacak. Otobüslerin ilk yarısı bir yıl sonra, tamamı da 2006 yılı sonuna kadar teslim edilecek.
MAN Türkiye A.Ş. Yürütme Kurulu Üyesi Orhan Düzgün, uluslararası yedi firmanın katıldığı ihalede, MAN Türkiye A.Ş'nin 60 milyon 375 bin avro ile en düşük teklifi verdiğini söyledi. Düzgün, 17 Haziran 2005 tarihinde, EGO Genel Müdürlüğü yöneticileriyle ihale sözleşmesinin imzalandığını belirtti. Üretilecek otobüslerin 'solo' diye adlandırılan 12 metrelik ve 80 kişilik şehiriçi otobüsler olacağını belirten Düzgün, şu bilgileri verdi: "Aracımızın en büyük özelliği, mazotlu olmayışı. MAN'ın çok yüksek standartlı bir gaz motoru var. Avrupa'dan getireceğimiz bu teknolojiyi Türkiye'de ürettiğimiz otobüslere monte edeceğiz. Doğalgazlı otobüsler, mazotlulara göre doğaya çok daha az zararları bulunuyor. Otobüslerimizde Avrupa standardı Euro 3 emisyon değerinin çok daha ilerisinde, Euro 5 standartlarından daha yüksek EEV standartına göre geliştirilen MAN CNG motoru var.."
MAN Lion's Classic otobüsler, 310 beygir gücünde ve EBS (ABS+ASR) frens sistemiyle donatılmış bulunuyor. Euro 3 dizel motorlu 50 MAN Lion'si Classic (SL 283) otobüsler 280 beygir gücünde, otomatik şanzımanlı, ABS fren sistemli ve hidrolik direksiyona sahip.