BASK'tan memura: Uzlaştırma Kurulu'nu bırak, alanlara çık

ANKARA- Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay, Uzlaştırma Kurulu’na giden memur konfederasyonlarına Uzlaştırma Kurulu’nu bırakıp, alanlara çıkma çağrısı yaptı.
Akay, yazılı açıklamasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘memur ve emeklileri enflasyona ezdirmedik’ sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “2003-2008 yılları itibarıyla enflasyon yüde 82.4, memur maaşları yüzde 64.9 oranında artmıştır. Memur ve emeklinin yüzde 17.5 oranında enflasyon farkı ile birlikte her yıl yüzde 2.6 yılda yüzde 12 oranında defah payı alacağı olmak üzere toplam yüzde 29.5 oranında alcağı bulunmaktadır.” dedi. Masaya oturan sendikaların toplugörüşmenin ana unsuru olan mali ve sosyal hakları son 5 güne bıraktığını vurgulayan Akay, “Bunun yerine baz istasyonları, müftülere nikâh kıyma yetkisi gibi toplugörüşmenin kapsamıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan konuları gündeme getirmek suretiyle masaya umut bağlayan milyonlarca dar ve sabit gelirli kitleleri bir kez daha kahretmişlerdir” dedi. 750 bin üyesi olan iki konfederasyonun bu duruma cevap vermelerini savunan Akay, açıklamada şu görüşlere yer verdi:
“İş başına geldiği günden bu yana memur ve emeklileri köle ve kapıkulu olarak gören, sığınmacı muamelesi yapan, 2010 yılı için yüzde 2.5+2.5’lik maaş zammı öngören hükümeti protesto etmek için meydanlara çıkmak yerine, Uzlaştırma Kurulu’na niçin gidiyorsunuz? Başbakan Erdoğan ve Bakanların toplantılarını niçin protesto etmiyorsunuz? Yürüyüşlerle, mitinglerle, gösterilerle hükümeti yaptığına va yapacağına pişman etmek için kimi bekliyorsunuz? Hangi olay gerçekleşirse sokağa çıkacaksınız, memurları hiçe sayan iktidara karşı ne zaman eylem başlatacaksınız?”
Bu arada Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2008 yılı toplugörüşmelerinin ardından imzalanan mutabakat metnindeki şartlara uymadığı gerekçiyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunu erteledi. Kamu-Sen yetkilileri suç duyurusunun en kısa süre içinde yapılacağını söyledi. (Radikal)