'Batakçı değiliz, borç geçmişten'

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kuruma yönelik açıklamalarına tepki gösterdi.

GİRESUN - Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kuruma yönelik açıklamalarına tepki gösterdi.
Kurum, "Fiskobirlik'in 1.9 katrilyon borcunu, hükümet sildi. Anlaşmalar yapıldı, imzalar atıldı. Yüksek bir rakam açıklandı. Niye açıklandı, bilemiyorum. Özerk bir kuruluş, bir şeylere güveniyor açıkladı. Bize sorulsa 'Bu rakamın altından kalkamayız' derdik. Zarar et, devlet ödesin. TARİŞ de aynısını istiyor. Batakçıların durumunu mu halledeceğiz" şeklindeki açıklamalarının üzücü ve düşündürücü olduğunu açıkladı.
Fiskobirlik'ten yapılan açıklamada, bu sözlerin gerçeği yansıtmadığı iddia edilerek, şunlar kaydedildi: "Söz konusu borç birliğin özerk olduğu döneme ait bir borç değildir. Geçmiş dönemlerdeki hükümetlerin kararnameleri doğrultusunda görevlendirilmek suretiyle yapmış olduğumuz
alımlara ait bir borçtur. Bugün iktidar, fındık alımları için nasıl Toprak Mahsulleri Ofisi'ni (TMO) görevlendirdiyse, o dönemlerde de birliğimiz görevlendirilmiştir. Türkiye'de 17 birliğin olduğu gibi Fiskobirlik'in de 2000 öncesi borçları Hazine tarafından üstlenilmiştir."
AKP iktidarı döneminde fındık için hiçbir kaynak aktarılmadığı belirtilerek sürdürülen açıklama daha sonra şöyle denildi:
"Birliğimizin istediği hibe ya da karşılıksız para değildir. Türkiye'deki 17 Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin kullanımı için oluşturulan kaynak, Destekleme Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) kredisidir. Bu fondan daha önce kredi kullanılmış ve faizi ile birlikte Hazineye geri ödenmiştir. Bugün borcunu ödemeyen birliklere kredi kullandırılırken, tek kuruş borcu olmayan Fiskobirlik'e neden kredi kullandırılmadığının yanıtını en iyi Başbakan'ın bilmesi gerekir. Başbakan'ın iktidarı döneminde, birliğimize tek kuruş kredi kullandırılmazken, birliğimiz DFİF'e 235 trilyon geri ödeme yapmış, Hazine denetçileri tarafından Fiskobirlik 54 trilyon lira alacaklı çıkarılmıştır. Bu alacağımız dahi yaptığımız taleplere rağmen ödenmemiştir."
Sıralamada 77'inci
'Batakçılıkla' itham edilen birliğin, İstanbul Sanayi Odası'nın belirlediği Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 77. sırada yer aldığı, birliği yok sayarak üretici ve ülkenin çıkarlarına aykırı oluşumların içerisinde olunmayacağı belirtildi.