Bataklıktaki Ford, vardiyayı üçe çıkaracak ve 500 kişiyi işe alacak

Ford Otosan'ın Kocaeli fabrikası müdürü Nuri Otay, 65 milyon avro tutarında ek yatırımın 500 kişiye istihdam sağlayacağını, fabrikada da üç vardiya sistemine geçileceğini söyledi.
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi

HANNOVER - Ford Otosan'ın Kocaeli fabrikası müdürü Nuri Otay, 65 milyon avro tutarında ek yatırımın 500 kişiye istihdam sağlayacağını, fabrikada da üç vardiya sistemine geçileceğini söyledi.
Üretiminin önemli bir kısmını ihraç eden ve araç yetiştirmekte zorlanan Ford Otosan'ın Gölcük fabrikasında üretim bantlarının üç vardiya çalışma kapasitesi bulunduğunu kaydeden Otay, "Ancak üç vardiya araç üretilmesi durumunda boyahane yetiştiremeyecek. Bunun için boyahanede kapasiteyi bu 65 milyon avroyla geliştireceğiz. Boyahane de üç vardiyaya geçince üretim de artacak" dedi.
6 bin kişi çalışıyor
2001 yılında faaileye geçen fabrikada 1000'i beyaz yakalı 5 bini mavi yakalı olmak üzere yaklaşık 6 bin kişinin çalıştığını dile getiren Otay, SEKA'nın arazisine fabrika kurulmasıyla ilgili tartışmaları hatırlatarak, "O zaman bu fabrika kurulmasaydı Türkiye'deki yatırımı büyük ihtimalle Portekiz'e kaptıracaktık. Fabrikanın kuruluşundan bu yana geçen beş yıllık sürede ekim ayına kadar yaklaşık 7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Binlerce kişiye de iş imkânı sağladık. 65 milyon avroluk yatırım tamamlandığında kapasite ve istihdam da artacak. Her yıl yaklaşık bir fabrika kuracak kadar ihracat gerçekleşmiş" diye konuştu. Sadece 65 milyon avroyla 500 kişiye iş yaratılacak olması, 6 bin kişinin çalıştığı fabrika için 1.3 milyar dolar harcandığı göz önüne alındığında fizibl yatırım olarak dikkat çekiyor. Ek yatırımın 2006 yılında başladığını ve önümüzdeki yıl eylül ayında tamamlanacağını dile getiren Otay, şunları söyledi: "Yeni yatırım boyahanenin geliştirilmesinin yanı sıra ilave test ve kontrol alanları, ek robotlar ve ek sosyal tesisleri de içeriyor. İki vardiya olan transit üretim hatları üç vardiyaya çıkacak. Şu anda 250 bin olan araç üretim kapasitesi ise yıllık 280 bine yükselecek."
Ford Otosan'ın genel müdürü Turgay Durak ise Ford'un Türkiye'deki kapasiteyi zamanında gördüğünü ifade ederek, "'Diğer firmalar da daha fazla zaman geçirmeden Türkiye'de yer almalı. Yoksa boşluğu doldururuz" dedi.
Avrupa'nın en iyisi
Gölcük'teki SEKA'ya ait bataklık arazi üzerine kurulan ve dönemin hükümet üyelerini Yüce Divan'a götüren Ford Otosan Kocaeli fabrikası, dördüncü kez Avrupa'nın en iyi Ford fabrikası ödülüne layık görüldü. Ford Otosan Kocaeli fabrikası 2002, 2003 ve 2004'te 'Best Plant In Europe-En İyi Ford Araç Üretim Fabrikası' seçilmişti. Yapılan değerlendirme, Ford'un Avrupa'daki tüm üretim tesislerini kapsıyor ve Ford Üretim Sistemi (FÜS) Avrupa Oditörleri tarafından gerçekleştiriliyor.