'Batı Avrupalı bazı bankalar 2-3 yıl içinde Türkiye'den ayrılır'

'Batı Avrupalı bazı bankalar 2-3 yıl içinde Türkiye'den ayrılır'
'Batı Avrupalı bazı bankalar 2-3 yıl içinde Türkiye'den ayrılır'

Hüsnü Özyeğin, yenilenebilir enerji konusundaki yatırım fırsatlarını takip ettiklerini açıkladı.

Fiba Holding Başkanı Özyeğin, bazı Batı Avrupalı bankaların Türkiye'deki yatırımlarını iki-üç yıl içinde elden çıkarmak zorunda kalabileceğini söyledi

İSTANBUL - Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Batı Avrupalı bankaların Türkiye’deki bazı yatırımlarını iki-üç yıl içinde elden çıkarmak zorunda kalabileceğini söyledi.
International Network of M&A Partners (IMAP) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Küresel  Birleşme ve Devralma Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada Özyeğin, gelecek dönemde Türk  bankacılık sektöründe çeşitli birleşme ve satınalma fırsatları ortaya çıkabileceğini vurgulayarak, “Batı Avrupalı bankalar önümüzdeki iki-üç yıl içinde Türkiye’deki yatırımlarını elden çıkarmak zorunda kalabilirler. Tabii bunun için alıcı bulmak zorundalar” dedi.
ABD’li ve Avrupalı bankaların sermaye yeterlilik rasyolarını yükseltmek için çabaladığını kaydeden Özyeğin, Amerika ve Avrupa’da devletlerin, bankacılık sektörlerini içinde bulunduğu zor durumdan çıkarmak için verdikleri finansal destekleri sona erdirmek üzere olduğuna dikkat çekti ve şöyle konuştu: “Gelinen aşamada ABD ve Avrupalı devletlerin, bankaların sermaye yeterlilik rasyolarını düzeltmesi konusunda bir takvim belirlemesini bekliyoruz. Bu süreçte bankaların olası birleşme ve satın almalara finansman sağlaması zor görünüyor. Şirketler özkaynaklarıyla gerçekleştirmek zorunda kalıyorlar.” 

‘Enerjiyi yakından izliyoruz’
Seminer öncesi soruları da yanıtlayan Özyeğin, enerji, madencilik ve altyapı  başta olmak üzere Türkiye’de çok sayıda sektörün hem birleşme ve satınalm, hem de yatırım  açısından öne çıkacağını belirtti ve Fiba Holding olarak yenilenebilir enerji alanındaki yatırım  fırsatlarını yakından izlediklerini kaydetti. Faktoring ve sorunlu kredilere yönelik varlık yönetimi alanında büyümeye devam ettiklerini ve  söyleyen Özyeğin, varlık yönetimi konusunda Türkiye’nin  yanı sıra Romanya’da da büyümeyi düşündüklerini sözlerine ekledi. (Reuters)