Batı piyasaları saldırı şokunda

Terör saldırısı Batı borsalarında sert düşüşe yol açtı. Saldırı sterlini de vurdu. Petrol fiyatı geriledi, altın değerlendi. Türkiye'de borsa 91 puan kaybederken dolar 0.7 YKr yükseldi.

LONDRA - Londra'da belediye otobüsleri ve metro istasyonlarında eşzamanlı meydana gelen patlamalar, uluslararası piyasalarda sert hareketlere neden oldu. Bombalı saldırıların ardından dünya borsaları hızla kan kaybetti. Avrupa borsalarındaki düşüşte sigorta ve turizm hisseleri başı çekti. Londra'daki saldırının ekonomik yavaşlamaya neden olabileceği endişesiyle satışa geçen fon yöneticileri, "Bu durum, ekonomik büyüme için olumsuz olur" yorumu yaptı.
Londra kan kaybetti
Bombalı saldırıların gerçekleştiği Londra'da FTSE 100 Endeksi kapanışa yakın yüzde 2.8 gerilerken, Almanya'nın Xetra DAX Endeksi yüzde 2.72, Fransa'nın CAC 40 endeksi yüzde 1.64 değer kaybetti. ABD borsasında Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.18 geriledi. Avrupa borsalarında gün içinde yüzde 4'lere varan düşüşler yaşandı.
Irak Savaşı'ndan bu yana en büyük günlük düşüşünü yaşayan Londra Borsası patlamalara rağmen faaliyetini sürdürdü, ancak panik anında hızlı düşüşe neden olan otomatik işlem sistemi kapatıldı. Piyasanın El- Kaide'nin geçen yılki Madrid saldırılarından bu yana en kötü gününü yaşadığını belirten borsacılar 'Bu durumu kontrollü panik olarak nitelemek mümkün. Piyasalar iyi veya kötü haberlerle başedebilir. Ancak belirsizliğin değil. Hele belirsizlik ve kötü haber kokteyline hiç karşı koyamazlar' dedi. Polis kordonu içinde kalan Londra Metal Borsası ise kapatıldı. Patlamaların bir bölümünün meydana geldiği Londra'nın finans merkezi Citi'deki bazı banka ve aracı kurumlarda personelden bina dışına çıkmaması istendi. Bu arada bazı şirketler ulaşım zorluğu nedeniyle çalışanları için otellerle anlaştı.
Petrol inişe geçti
Londra'daki patlamalar, rekor seviyelerde gezinen petrol fiyatlarının 4 dolardan fazla gerilemesine neden oldu. Dün sabah 62.10 dolarla yeni bir rekor kıran ağustos vadeli ABD hafif ham petrolünün varil fiyatı daha sonra en düşük 57.20 dolara, yine rekor olan 60.70 doları gören Brent petrol ise 55.55 dolara kadar geriledi.
Sterlin güç kaybetti
Londra'da meydana gelen patlamaların duyulmasıyla İsviçre Frangı ve avro gibi 'güvenli' paralara talep artarken, İngiltere'nin para birimi sterlin ve dolarda panik satışlar yaşandı. İsviçre Frangı, sterlin karşısında son bir ayın en yüksek seviyesi olan 0.4458'e yükseldi. Sterlin dün önemli tüm paralar karşısında değer kaybına uğradı. Avro karşısında son bir ayın en düşük seviyesi olan 68.92 peniye inen sterlin, dolar karşısında da 19 ayın dip seviyesine indi.
Güvenli yatırım aracı olarak ön plana çıkan altın ise patlamaların ardından Londra'da yükselişe geçti ve ons başına 4 dolar artarak 428.50 dolara ulaştı.