'Batı'daki durgunluğu Doğu Avrupa ile aştık'

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Türkiye, Bulgaristan ve Rusya'da bu yıl başlatılacak yatırımların, şirketin gelecekteki güçlü büyümesinin ve istikrarlı performansının güvencesini oluşturacağını söyledi.

İSTANBUL - Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Türkiye, Bulgaristan ve Rusya'da bu yıl başlatılacak yatırımların, şirketin gelecekteki güçlü büyümesinin ve istikrarlı performansının güvencesini oluşturacağını söyledi.
Şişecam'ın 69. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Özince, ekonomiye ilişkin olumlu beklentiler artmasına karşın cari açık ve istihdam yaratamama nedeniyle kısa vadeli kırılganlıkların aşılamadığını ifade etti.
Özince, hedef pazar Batı Avrupa'daki durgunluğun faaliyetleri olumsuz etkilediğini, Doğu Avrupa ve çevre ülkelerdeki yüksek büyümenin ise olumlu sonuç yarattığını vurguladı Özince, bu yılki toplam yatırımın 482 milyon dolar olacağını belirtti. Topluluğun 2004'ü çok başarılı kapattığını ifade eden Özince, net satışlarının yüzde 6 artışla 1.6 milyar dolara ulaştığını, net finansal borçların yüzde 42 azalışla 151 milyon dolara indiğini, net kârlarının ise 139 milyon dolar olduğunu belirtti. Şişecam Genel Kurulu'nda, yönetim kuruluna 3 yıl süreyle, Ersin Özince, Doğan Arıkan, Alpaslan Akıncı, Hasan Arslan Sarsar, Yusuf Ziya Toprak, Özcan Türkakın ve İnci Yılmaz seçildi. Ayrıca, 31 Mayıs itibarıyla hisse başına 0.072 YTL nakit temettü ödenmesi kabul edildi.