Batık cep telefon hatları numara taşıyor, BTK kara liste hazırlığında

Batık cep telefon hatları numara taşıyor, BTK kara liste hazırlığında
Batık cep telefon hatları numara taşıyor, BTK kara liste hazırlığında

Koray Öztürkler, Türkiye de bugüne kadar 18 milyon 610 bin cep telefonu kullanıcısının numarasını taşıdığını ve operatörünü değiştirdiğini belirtti.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, son dönemde batık fatura sahiplerinin numara taşıma hizmetinden çok fazla faydalandığını belirtirken, bu konuda BTK'nın bir çalışma yürüttüğünün altını çizdi

ANKARA - Cep telefon faturalarını zamanında ödemeyen vatandaşlar, numaralarını farklı operatörlere taşıdı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çareyi batık fatura sahiplerini kara listeye almakta buldu.
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, Türkiye ’de bugüne kadar 18 milyon 610 bin cep telefonu kullanıcısının numarasını taşıdığını ve operatörünü değiştirdiğini belirtirken, numara taşımada borçlu geçişlerin her geçen gün daha büyük bir sorun haline dönüştüğünü vurguladı.
Ankara Bilişim Muhabirleri Topluluğu ile sohbet toplantısına katılan Koray Öztürkler, cep telefonu kullanıcılarının numara taşıma trafiği konusunda ilginç bir ayrıntıya parmak bastı. Öztürkler, son dönemde batık fatura sahiplerinin numara taşıma hizmetinden çok fazla faydalandığını belirtirken, bu konuda BTK’nın bir çalışma yürüttüğünün altını çizdi. 

Gelirin binde 25’i borç
Borçlu abonelerin numara taşımasının önüne geçecek bir sistemin mutlaka kurulması gerektiğini dile getiren Öztürkler, “Daha önce gündeme gelmişti. Bankacılık sektöründe olduğu gibi bir kara listenin hazırlanması. Kara liste veya benzeri bir uygulama olabilir. Artık diğer operatörler de benzer taleplerde bulunmaya başladı.
BTK’nın sorunun çözmesini bekliyoruz. Bunun için bir hazırlık olduğunu da biliyoruz” dedi.
Turkcell’e borcu olup da başka operatöre giden abone sayısı ve toplam borç miktarının sorulması üzerine Öztürkler, numara taşıyanlara özel bir kayıt tutulmadığını ancak abonelerin borç toplamının Turkcell’in toplam gelirinin yüzde 2.5’luk bölümünü oluşturduğunu bildirdi. 

BTK’ya 3G teklifi
Ayrıca Öztürkler, Turkcell olarak, üçüncü nesil (3G) kullanıcılarının aboneliğinin kolaylaştırılması için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ‘3G’ye uyumlu cihazı olan aboneler doğrudan 3G abonesi yapılsın’teklifinde bulunduklarını açıkladı.
Ancak Öztürkler, Turkcell’in bu teklifine diğer operatörler tarafından olumlu karşılanmadığını kaydetti.
Koray Öztürkler, 3G aboneliklerinin daha kolay yapılması gerektiğinin altını çizerken, BTK’nın teklifi kabul etmesi durumunda 3G abone sayısında ciddi bir artış olacağını kaydetti.
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, mobil yaşamda 3G hizmetlerini otoyola benzeterek, “Bir otoyol var. Ama bu otoyolda gitmek ücretsiz. O zaman bu otoyola neden bir gişe yapılıyor” dedi.

3G için ayrı abonelik
2G’den 3G’ye bir geçiş sürecinin devam ettiğini, operatörlerin  ise 3G yatırımına hız verdiğini ifade eden Öztürkler, “Dünyanın hiçbir yerinde 3G için ayrı abonelik gerekmiyor. 3G abone sayısı artarsa 2G için yapılacak atıl yatırımlar azalacak, insanlar aynı ücretle 3G kalitesini yakalayacak.  Zaten 3G’ye geçtikten sonra insanlar ücret farkı oluşturacak hizmetleri onaylıyorlar. 3G’ye geçmenin insanlara bir maliyeti yok. 3G’de alınan hizmetlerin bir maliyeti var” dedi.

Bir yılda Turkcell hizmeti 
Öztürkler’in verdiği bilgiye göre 3G’de bir yılda öne çıkanlar: 
* 1.4 milyon kişi 1.3 milyon dakika görüntülü konuştu
* 3G kullanıcılarının yüzde 35’i faturalı, yüzde 65’i ön ödemeli aboneden oluşuyor
* 3G kullanıcılarının yüzde 35’i 19-30 yaş arası, yüzde 26’sı 31-40 yaş arasında
* Bir yılda 10 milyon dakika Turkcell mobil Tv izlendi
* Dünya kupası golleri cepten 22 milyon kez izlendi
* Yaz aylarında tatil yörelerinde kullanım arttı. Muğla’da temmuz ayında data kullanımı nisan ayına göre yüzde 155 arttı
* En çok data kullanımı yapan turistler İngiltere , Almanya ve Fransa’dan (Radikal)