Batıkların efendisi: İNŞAAT

Batıkların efendisi: İNŞAAT
Batıkların efendisi: İNŞAAT
İnşaat sektörü, batık kredilerde yılların birincisi tekstil sektörünü geride bıraktı. İnşaat sektörünün temmuz sonu itibariyle 1.6 milyar liralık kredisi takibe düştü.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU - oktay.ozdabakoglu@radikal.com.tr / Arşivi

Ziraat Bankası’nın Bayrampaşa Ora İstanbul Alışveriş Merkezi’ne verdiği 285 milyon euroluk kredinin batık hale gelmesi, Fiyapı’nın iflas erteleme istemesi inşaatı tekrar gündemin ilk sırasına yükseltti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun temmuz verilerine göre, bankacılık sektöründe takibe düşen kredi miktarı en yüksek sektör inşaat oldu. Temmuz sonu itibariyle kullandığı nakdi kredilerin toplamı 43.5 milyar liraya ulaşan inşaatta takibe düşen kredi ise 1.6 milyar lirayı aştı.
İnşaattaki batık kredi miktarı 2011 sonuna göre yüzde 8,5, son bir yılda ise yüzde 14 yükseldi. Bankalar, inşaat sektöründe son bir yılda günde ortalama 541.6 bin liralık kredi batırdı. İnşaat sektörünün ardından takipteki kredi tutarının en yüksek olduğu sektör 1.5 milyar lira ile kullandığı nakdi kredi tutarı 23.4 milyar lira olan tekstil oldu.Teks- til sektörünü 1.4 milyar liralık batık kredi hacmi ile toptan ticaret ve komisyonculuk sektörü izledi. Toptan ticaret ve komisyonculuk, bankalardan 46.3 milyar lira ile en fazla nakdi kredi kullanan sektör oldu.


Erdoğan da dile getirdi

Başbakan Erdoğan , geçen hafta katıldığı televizyon programlarında, “Emlakta balon var mı” sorusunu yanıtlarken, genel olarak bu görüşe katılmadığını, fakat finansman yönetimini iyi yapamayan şirketlerin zor durumda olduğuna dair kendisine bilgiler geldiğini söylemişti. Global resesyon endişeleri ve yurtiçinde Merkez Bankası’nın kredi talebini yavaşlatmak için uyguladığı tedbirler inşaatı sıkıntıya soktu. Türkiye ’de özellikle son 5 yılda çok sayıda proje hayata geçirilirken, ‘maket aşaması’nda satışı tamamlanan ancak gerçekte yarım kalan evler oldu. Ancak son 1.5 yıldır yaşanan krize rağmen, konut ihtiyacı nedeniyle geçmiş dönemdeki yoğun talebin devam edeceği beklentisiyle projelerine ara vermeden devam eden birçok şirketin elinde satılamamış binlerce konut kaldı.
Bankaların, Merkez Bankası’nın uyguladığı politikalar nedeniyle faizleri yükseltmesi de satılamayan konutlarda fiyatda düşüşlerine neden oldu. 2011 temmuz sonu itibariyle tüketicilerin kullandığı konut kredilerindeki yıllık artış yüzde 11,2’de kaldı. Bu oran bir önceki yıl yüzde 38’i geçmişti.


Üretilen 1.5 milyon konut elde kaldı
Fi Yapı ve Ora’da yaşanan kriz nedeniyle şu anda bütün gözler inşaat sektöründe. Sektörün önde gelen isimleri denetimsiz ve sorgusuz bir büyümenin varlığına dikkat çekiyor. “Her önüne gelen inşaat yapmasın” diyen sektör temsilcileri denetimli büyümeden yana. Sektörde artan tedirginliğin en büyük göstergelerinden biri olarak son 3 yılda artan stok miktarı gösteriliyor. Tahminlere göre Türkiye’de son 9 yılda yaklaşık 6 milyon konut üretildi ancak bunların yaklaşık 4.5 milyonu satıldı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110252311025235

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Akepe nin balonu sönmeye başladı - yakamoz42

  Akepe nin balonu sönmeye başladı.Her alanda gelişme diye, alt yapısız balon yatırımlar gün yüzüne çıktı,göz boyama dönemi bitti,Kral çıplak.

  hep beraber batalım da bitsin bu işkence belki de - thinkerbell

  Konut ihtiyacı demiş ya, insanın "bak git" diyesi geliyor. Araplara toptan satış yapmak için memlekette adım atacak, hava alacak yer bırakmadılar. Yaptıkları AVM'ler de teker teker kapanacak çünkü halkta o kadar da para yok ve AVM kirası ödemeye mecbur kalan firmalar kan ağlıyorlar. AVM'lerin kredi borcunun geri ödenmesinde büyük bir kalemi de dükkan kiralarının Bankalara temlik edilmesi oluşturuyor. Neyse fazla konuşmaya gerek yok, inşaat az gelişmiş ülkelerin siyasetçileri ve şürekaları için rant kapısıdır. Ama o ülkelerin halklarına bir faydası olduğu görülmemiştir. Batsın o sektör zaten ya, hep beraber batalım da bitsin bu işkence belki de.

  ADAM OLMAK - HARAYDIN

  Adam olmanın yolu, yediği ekmekten teneffüs ettiği havadan bu ülkeye borcunu ödemenin yolu, dünyada adam yerine konmanın yolu, asalak olmamanın yolu olarak Eğitim Üretim Teknoloji ve finans AR GE si, Ulaşım,Sanat, Spor, Turizmde ve Çevre iyileştirmede dünya ile yarışmaktır. Adam olmamanın yolu da bunlarla mütenasip olmayan tüketimdir. AKP dönemi bunları dengeli götürdüğü müddetçe bu ülkeye borcunu ödemiş olacaktır.Yedikleri ekmeği helal ettirmiş olacaklardır. Tüketim, lüks, savurganlık, öncelik sırasında arkada yer alan harcamaları öne almak ise bu ülkeye ihanettir.Lale devri gibi yaşamaktır.Buna kimsenin hakkı yok.Bu ülkeye bir lale devri yeter.Tarih tekrarlamak değil ibret alarak yanlışı azaltmak iyiyi geliştirmek için yaşanır.İnşaat tüketim sektörüdür.Neticede kalınacak yer yapar.İnsanlar çadır ve mağarada kalırlar, Japonlar gibi 30 m2 de de kalırlar, İstanbul gibi 100m2 ye de sevinirler, Konyalılar gibi 200m2yi de beğenmezler.Yani standart yoktur şart değildir.Rant ile kenti karıştırıp standart peşinde koşanlar eğer kaynakları Eğitim Üretim Teknoloji ve finans AR GE si, Ulaşım,Sanat, Spor, Turizmde ve Çevre iyileştirmeden alıp beton mağaralara harcıyorlarsa insanlığa zulüm ediyorlar demektir.Baştan büyüme ve hareket sanılır ama sonra kaynağı aktarılanların yere çakmasıyla başınız çamura gömülür.AKP kent ile rantı karıştırmama sınavındadır.AKP bütün resmi binaları büyüterek çoğaltarak yenileyerek inşaatın altında kalma tehlikesini görememektedir.Okul ve sağlık teşkilatı,ulaşım inşaatı dışında inşaatları durdurmalıdır.Hızlı tren, metro, tramvay hattına yatırımı otoban yatırımından on kat fazla olmalıdır. Bölünmemiş yolları çift yönlü trafiğe kapatmalı otobandan yüz kat fazla bölünmüş yol yapması gerektiğini öğrenmelidir. Ulaşım imar kanunu çıkarmalı ve tramvay, metro, bölünmüş yol kenarlarına demiryolunda 50 m, karayolunda 200 m yeşil çizgi alandan sonra 33 katlı inşaat ruhsatı vererek 5 kat arsa karşılığı üzeri metro, tramvay ve bölünmüş yola ve bunları kesecek alt ve üst geçitlere harcamalı, doğrudan trafik geçişi yasaklanmalıdır.

  Daha dur daha dur - gazetey

  İspanya bile battı. Türkiye nin batışı muhteşem olacak. %50 kesimde seyredecek. Kaldırımdan ot toplamaya az kaldı.

  avm - DevriM19171917

  avm çöksün batsın bir kaç tane kalsın onlarda şehir dışına çıksın ben bakkal amcadan alış veriş yapmak istiyorum cadde cadde gezip alış veriş yapmak istiyorum mantar gibi her yerde 3 . 4 tane açmanın ne annamı var bu kadar avm açtın peki kim gidecek %2.5 zam alan benmi 1 sene de %4 %5 zam alan memur mu gidecek ...