Batum'a 15 TL harç gelsin

Batum'a 15 TL harç gelsin
Batum'a 15 TL harç gelsin

Hayati Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı ndan günde ortalama 5-6 bin giriş-çıkış yapıldığına işaret etti. Fotoğraf: DHA

Hayati Yazıcı, Batum'a geçişlerde pasaport şartının kaldırılmasının kötü amaçlarla kullanıldığının tespit edildiğini söyledi.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK / Arşivi

İSTANBUL - Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Artvin’den Batum’a yapılan pasaportsuz seyahate sınırlama getirilmesini istedi. Hopa ilçesinden Gürcistan’ın Batum kentine geçişlerde pasaport şartının ortadan kaldırılmasının kötü amaçlarla kullanıldığının tespit edildiğini anlatan Yazıcı, “Yakında yeni ‘Oy Nataşa Nataşa’ şarkıları yapılırsa şaşırmayalım. Ateş Batum’da yanıyor” dedi. Yazıcı, Batum’a geçişlerden 15 TL’lik yurt- dışı çıkış harcı alınması uygulamasını önerdiğini açıkladı.
Bakan Hayati Yazıcı, semt pazarlarında yeni düzenlemeler, Türk Ticaret Kanunu’na ilişkin gelişmeler ve bakanlığını ilgilendiren bazı konularda bir sohbet toplantısı düzenledi. Sarp Sınır Kapısı’ndan sağlanan geçiş kolaylığının ardından yaşanan geçiş furyasını rakamlarla anlatan Yazıcı, “Günde ortalama 5000-6000 giriş çıkış yapılıyor. Şubat ayında 180 bin geçiş yapılmış. Yolcu beraberindeki ürünlere de sınırlama getirmeyi düşünüyoruz. Ürün getirme sıklığını 3 güne çıkarıyoruz” dedi. 

Kayıtdışı kalkacak
5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un yürürlüğe girdiğini de hatırlatan Yazıcı, bu yeni düzenlemenin hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumaya dayalı olduğunu belirtti. Yazıcı şunları söyledi: “Kimlik üretim sistemi çalışmaları sürüyor. Bu çalışma tamamlandığında ürünler elektronik sistemde takip edilecek. Parasal değeri 57 milyar lirayı aşan sebze meyve pazarının sadece yüzde 30’u kayıt altında. Geriye kalan yüzde 70’i ise kayıtdışı olarak dönüyor. Yürürlüğe giren yeni düzenleme ile bu çarpık yapıyı tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.”
Yeni Türk Ticaret Kanunu’na yönelik eleştirilere cevap veren Bakan Yazıcı, hızla büyüyen ve gelişen Türkiye ’nin 1955 model arabayla yoluna devam edemeyeceğini kaydetti. Yazıcı, “Türkiye teknolojik, güvenilir, şeffaf ve profesyonel bir yönetim anlayışıyla ilerleyebilir” dedi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108131410813142

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  internetteki tehlike - bizeke

  evlerinde internetten kumar serbesken kumar oynamak için Batum'a gitmenin ne alemi var. Önce internette kumar oynanmayı engellemeli.

  kumarı caydırmak mı maksadın! - bizeke

  Sayın Bakan Batum'a kumar oynamaya gidenleri önlemek istiyorsa kumar konusunda biraz inceleme yapmasını tavsiye ederiz. Kumarhaneler buğün evimizin içinde açılmış durumda. İnternet kumarhanelerinde istediğin kadar kumar oynayabilirsin. İnternette önce yabancı lisanla açılan kumarhaneler şimdi neredeyse tamamında Türkçe kumar oynatan 1500 çivarında internet sitesi olduğu ifade ediliyor.Önceleri tamamen yabancı lisanla açılan bu kumarhanelerin bir çoğu Türk'lerin yoğun ilgisi nedeniyle Türkçe olarak çalışmaya devam etmektedirler.Eğer bu sitelere üye olarak takma adla dahi girildiğinde ne kadar fazla yurtaşımızın para ile kumar oynadığı görülecektir. Dünyada bir milyon üyesi olan ismini burada vermediğimiz tek bir kumarhane sitesinin türk müşteri sayısını 350 bini bulduğu bu site tarafından açıklandı ve gazetelerde çıktı. Bu sitede Türk'lerin kredi kartlarıyla yılda 100 milyon dolarlık kumar oynadıkları yazıldı. Bu yalnızca tek bir kumar sitesideki rakkam.1500 adet kumar sitesinden hangilerinde ne kadar kumar oynandığını bilemiyoruz.Bu internet kumarının önlenmesi Batuma kumar için gidenlerin önlenmesinden çok daha vahim.Bu tesbitten haraketle şu sorular sorulabilir: 1-İnternette kumar oynamak bu kadar serbesse o halde Batuma neden kumar oynamaya gidiyorlar? 2-internette kumarı her isteyen istediği kadar para ile kredi kartıyla oynadığına göre cazinolar neden kapalı? 3-Milli piyango idaresinca çekilişleri yapılan adına şans oyunları denen şeyler kumar sayılmaz mı? Bu soruların vevaplarını bu mesajı okuyanlar versinler.