Batum'a 15 TL harç gelsin

Batum'a 15 TL harç gelsin
Batum'a 15 TL harç gelsin

Hayati Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı ndan günde ortalama 5-6 bin giriş-çıkış yapıldığına işaret etti. Fotoğraf: DHA

Hayati Yazıcı, Batum'a geçişlerde pasaport şartının kaldırılmasının kötü amaçlarla kullanıldığının tespit edildiğini söyledi.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK / Arşivi

İSTANBUL - Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Artvin’den Batum’a yapılan pasaportsuz seyahate sınırlama getirilmesini istedi. Hopa ilçesinden Gürcistan’ın Batum kentine geçişlerde pasaport şartının ortadan kaldırılmasının kötü amaçlarla kullanıldığının tespit edildiğini anlatan Yazıcı, “Yakında yeni ‘Oy Nataşa Nataşa’ şarkıları yapılırsa şaşırmayalım. Ateş Batum’da yanıyor” dedi. Yazıcı, Batum’a geçişlerden 15 TL’lik yurt- dışı çıkış harcı alınması uygulamasını önerdiğini açıkladı.
Bakan Hayati Yazıcı, semt pazarlarında yeni düzenlemeler, Türk Ticaret Kanunu’na ilişkin gelişmeler ve bakanlığını ilgilendiren bazı konularda bir sohbet toplantısı düzenledi. Sarp Sınır Kapısı’ndan sağlanan geçiş kolaylığının ardından yaşanan geçiş furyasını rakamlarla anlatan Yazıcı, “Günde ortalama 5000-6000 giriş çıkış yapılıyor. Şubat ayında 180 bin geçiş yapılmış. Yolcu beraberindeki ürünlere de sınırlama getirmeyi düşünüyoruz. Ürün getirme sıklığını 3 güne çıkarıyoruz” dedi. 

Kayıtdışı kalkacak
5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un yürürlüğe girdiğini de hatırlatan Yazıcı, bu yeni düzenlemenin hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumaya dayalı olduğunu belirtti. Yazıcı şunları söyledi: “Kimlik üretim sistemi çalışmaları sürüyor. Bu çalışma tamamlandığında ürünler elektronik sistemde takip edilecek. Parasal değeri 57 milyar lirayı aşan sebze meyve pazarının sadece yüzde 30’u kayıt altında. Geriye kalan yüzde 70’i ise kayıtdışı olarak dönüyor. Yürürlüğe giren yeni düzenleme ile bu çarpık yapıyı tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.”
Yeni Türk Ticaret Kanunu’na yönelik eleştirilere cevap veren Bakan Yazıcı, hızla büyüyen ve gelişen Türkiye ’nin 1955 model arabayla yoluna devam edemeyeceğini kaydetti. Yazıcı, “Türkiye teknolojik, güvenilir, şeffaf ve profesyonel bir yönetim anlayışıyla ilerleyebilir” dedi.

bigPara.com