Bavulla en çok giyecek gitti

Türkiye'ye gelen turistler, bu yılın ilk altı aylık döneminde ülkelerine dönerken bavullarında 1 milyar 350.4 milyon dolarlık giyecek, ayakkabı, hediyelik eşya, halı ve kilim götürdü.

ANKARA - Türkiye'ye gelen turistler, bu yılın ilk altı aylık döneminde ülkelerine dönerken bavullarında 1 milyar 350.4 milyon dolarlık giyecek, ayakkabı, hediyelik eşya, halı ve kilim götürdü. Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerine göre, ocak-haziran döneminde Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçiler 4 milyar 706.2 milyon dolarlık harcama yaptı.
Bunun 3 milyar 579.8 milyon dolarını kişisel harcamalar oluşturdu. Paket tur harcamalarından Türkiye'ye kalan pay ise 1 milyar 126.3 milyon dolar oldu. Turistlerin Türkiye'de yaptığı toplam harcamalar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.2 oranında arttı. Yabancı ziyaretçilerin, ilk altı aydaki harcamalarının 1 milyar 350.4 milyon dolarla en büyük bölümünü giyecek, ayakkabı, hediyelik eşya, halı ve kilim alımı için yaptıkları harcamalar oluşturdu.
Bu harcamalar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.3 oranında arttı. Turistlerin altı ayda giyecek ve ayakkabı için yaptığı harcama 492.2 milyon dolara çıktı. Hediyelik eşya için yaptıkları harcama tutarı ise 357.5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Halı ve kilim için yapılan harcamalar ise yüzde 1.6 azaldı.
Yurtdışında yaşayan ve tatil için Türkiye'ye gelen 'gurbetçiler' ise en fazla harcamayı yeme-içme için yaptı. Gurbetçilerin altı aylık 1 milyar 48.3 milyon dolarlık harcamalarının 322.8 milyon dolarla en büyük bölümünü yeme-içme oluşturdu.